Téměř každý třetí člověk trpí nespavostí

Přibližně každého třetího člověka postihuje některá forma nespavosti. Oznámil to přednosta Psychiatrické kliniky v Olomouci Ján Praško. Každý desátý člověk podle lékařů trpí nespavostí závažnou. Problém lidé často řeší léky, ale ty vedou podle Praška k závislosti a z dlouhodobého hlediska problém neřeší. Chronická nespavost vede k depresím, úzkostem, poruchám pozornosti, častějším úrazům a poklesu pracovní výkonnosti.

Za špatný spánek může nepravidelný denní režim, dlouhodobý stres a napětí, poslední dobou také obavy z dopadů současné krize. „Vzrůstá pracovní tempo a stres, lidé jsou více napjatí, víc večer řeší, co přes den zvládli a nezvládli,“ řekl Praško. Pokud nespí, odvedou podle něj lidé pozornost od původního problému a začnou se trápit nespavostí druhotně.
Jako nespavost se hodnotí ztížené usínání a časté nebo brzké buzení. Normální doba usínání je dvacet minut. Chronická nespavost se nejčastěji léčí hypnotiky. Za léky na spaní se měsíčně v ČR utratí 20 milionů korun, řekla Lucie Závěšická ze Spánkové laboratoře Psychiatrického centra Praha. Za léky proti úzkosti Češi podle ní měsíčně utratí 12 milionů korun. Hypnotika však nejsou řešením, podle studií je velmi úspěšná psychoterapie, uvedla.
Důležité je podle Praška uspořádat jinak životní styl, dodržovat pravidelný denní rytmus, respektovat vnitřní hodiny. Vnitřní rytmy organismu upravuje neurohormon melatonin, což je látka tělu vlastní. Nejvyšší hladina melatoninu je v pubertě, s věkem klesá. Právě proto starší lidé potřebují dělat věci pravidelně, aby rytmus těla lépe seřídili, vysvětlil lékař.
Dlouhodobá nespavost podle lékařů způsobuje vyčerpání a zvyšuje riziko deprese. Lidé, kteří mají potíže s nespavostí delší než měsíc, by proto měli navštívit odborníka, který jim pomůže obnovit přirozený spánkový rytmus.

Co dělat v případě nespavosti podle publikace Poruchy spánku a bdění:

  • Asi pět hodin před usnutím nepijte kávu, čaj, kolu nebo energetické nápoje. Působí povzbudivě a ruší spánek.
  • Nepijte večer alkohol, zhoršuje kvalitu spánku.
  • Nekuřte, zvláště ne před usnutím. Nikotin organismus povzbuzuje.
  • Vynechejte večer těžká jídla, jezte naposledy tři až čtyři hodiny před ulehnutím.
  • Lehká procházka po večeři může spánek zlepšit. Naopak cvičení tři až čtyři hodiny před ulehnutím může spánek narušit.
  • Po večeři již neřešte důležitá témata, která vás mohou rozrušit.
  • Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a milování (v posteli nejezte, nečtěte si, nedívejte se na televizi a přes den ani neodpočívejte).
  • V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18 až 20 stupňů Celsia).
  • Uléhejte a vstávejte každý den přibližně ve stejnou dobu, i o víkendu.
  • Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.