Co s nespavostí

Otázka

Je mi 19 let a mým problémem je již delší dobu (odhadem tak 4 roky) nesprávnost spánkového režimu, z čehož jsem po brouzdání různými weby zabývajícími se touto problematikou usoudil, že trpím insomnií. Chodím spát celkem pravidelně okolo půlnoci, avšak nikdy nedospím do doby, kdy mám nařízený budík (6:30 hod.) bez toho, aniž bych se několikrát časně ráno probudil a musel se pokoušet znovu usnout. Zpravidla se tak děje většinou od 4. hodiny ranní.

Odpověď

Zásadní problém však nastává během dne, kdy jsem pochopitelně vyčerpaný již v poledních hodinách, ne-li dříve a jediným východiskem je jít si lehnout a dospat deficit, který se mi přes noc nastřádal. Je to obvykle 1-2 hodiny spánku, po němž se ovšem cítím MNOHEM svěží, než když se probudím ráno. Problém pak nastává, když nemám možnost odpolední spánek uskutečnit, což se projevuje až neuvěřitelně krutou únavou, při níž nemáte pomyšlení absolutně na nic (ani na nějakou tu atraktivní slečnu v autobuse :)). Pokoušel jsem se asi týden v kuse o to, abych nechodil spát přes den (za pomoci podpůrných prostředků – káva, cola…) a místo toho spal déle v noci a vše dopadlo tak, jak jsem očekával – nevydržel jsem a šel si lehnout. Budu vděčný za každou radu.

MUDr. Marta Šimůnková:
Insomnie je česky nespavost a jde skutečně o nemoc. Nevěřte všemu, co se na internetu píše, ale velmi dobré – garantované – stránky jsou třeba www.dobry-spanek.cz.
Vzhledem k tomu, že vám nedělá problém usínání, ale časé probouzení, budí to podezření na to, že nejde o „čistou“ nespavost, ale že může jít o nespavost na podkladě jiné poruchy (úzkost??? deprese???? něco jiného???) Asi by bylo dobré tuto záležitost řešit u odborníka – optimálně ve spánkové laboratoři.