Vědci oslavili životní jubileum objevitele antivirotik Holého

O nových objevech i o počátcích chemického a biologického výzkumu, který vedl k lékům účinným proti AIDS a dalším virovým onemocněním, hovořili účastníci mezinárodní konference na počest světového objevitele antivirotik Antonína Holého. Český vědec letos oslaví 75. narozeniny a současně čtvrtstoletí od první publikace svého objevu v prestižním vědeckém časopise Nature.

Na počátku byli podle blízkého spolupracovníka Holého, lékaře a virologa Erika De Clercqa z Lovaně v Belgii, všichni skeptičtí a nevěřili, že by se z preparátů na bázi nukleotidových metabolitů daly vyvinout léky proti virovým onemocněním. Až se ozvala farmaceutická firma Gilead Sciences ze San Franciska a nabídla spolupráci. Firma podle jejího šéfa Johna Martina věřila, že se podaří překonat všechny překážky, které stály v cestě, a přijít s vynikajícím antivirotikem.

Základní předklinický chemický a mkrobiologický výzkum se odehrál v Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) v Praze a na univerzitě v Lovani. Firma Gilead Sciences pak zajišťovala klinický výzkum a nákladné testování léků na zvířatech a nakonec i na pacientech.

Vývoj účinných preparátů a léků během spolupráce s Gilead Sciences pokročil. Prvním výsledkem byl preparát cidofovir, schválený v roce 1996 jako lék Vistide pro léčbu očních infekcí pacientů s AIDS, druhým tenofovir, schválený v roce 2001 jako lék Viread k léčení nemoci AIDS. Další z účinných látek, které firma Gilead využila, je adefovir, který je základem léku Hepsera, schváleného v roce 2002 pro léčení chronické hepatitidy B. V roce 2004 následoval lék Truvada, což jsou nejúčinnější pilulky proti HIV infekci, a v roce 2006 kombinovaný lék Atripla, rovněž pro léčbu HIV infekce.

Martin podle ředitele ÚOCHB Zdeňka Havlase hovořil o tom, že má firma připravené nové léky proti HIV viru, které by měly spatřit světlo světa příští rok. Chystá také léky proti rakovině.

Vědci z lovaňské univerzity hovořili o celé sérii dalších virů, které mohou v budoucnosti sužovat lidstvo a proti nimž bude nutné bojovat. „Dověděli jsme se, že jsou relativně blízko léku na žloutenku typu C,“ uvedl Havlas.

Michal Hocek z ÚOCHB hovořil o možnostech modifikace ribonukleových kyselin, které umožní sledovat účinky jednotlivých látek proti nemocem. Holý na sympoziu kvůli dlouhodobému onemocnění hlasivek nevystoupil. Přes svůj věk ale stále spolupracuje s ÚOCHB.

Jeho kolegové jsou přesvědčeni, že by si s belgickým kolegou De Clercqem zasloužili Nobelovu cenu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.