Žloutenkou typu A se loni nakazilo více než 1600 lidí

Podle Státního zdravotního ústavu jde, oproti předchozímu roku, o nárůst výskytu tohoto onemocnění o více než 1000 procent. Nakazili se lidé ve všech krajích republiky. Loňský nárůst výskytu žloutenky typu A navíc dokazuje, že nákazou nejsou ohroženy pouze rizikové skupiny, například narkomani.

Zvýšený výskyt žloutenky typu A pokračuje i v letošním roce. Za první čtyři týdny bylo v Česku hlášeno asi 160 případů onemocnění. „Praha je stále městem s nejvyšším počtem hlášených onemocnění, zvýšený výskyt je zaznamenáván i v ostatních krajích. Setkávám se s onemocněním především u běžné populace,“ řekla Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy.
Největší relativní nemocnost, to znamená počet případů na 100.000 obyvatel, je u dospělých ve věku 20 až 35 let. Přibližně třetina případů žloutenky typu A byla také hlášena u osob nad 45 let věku.
Příznaky onemocnění žloutenkou typu A nejsou nijak výrazné. Nemocní mohou pociťovat chřipkové příznaky, nechutenství a únavu. Pokud je nemocný léčen včas, výrazně tak omezí možnost přenosu infekce na své blízké a zkrátí tím i dobu nutnou k zotavení. V opačném případě jsou aktivní lidé na mnoho týdnů či měsíců vyřazeni z běžného života.
Účinnou prevencí zůstává očkování. „Pokud se dostanete do kontaktu se žloutenkou, lze onemocnění ještě zabránit očkováním. Vakcína podaná ještě před kontaktem však vykazuje výrazně vyšší ochranu,“ vysvětlila Jágrová.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.