Ačkoliv čeští rodiče odpovídají za proočkovanost svých potomků až do 18 let věku, téměř 63 % z nich přesně neví, která očkování jsou v České republice povinná (tzv. pravidelná očkování). Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Revírní bratrskou pokladnu, zdravotní pojišťovnu (RBP), jenž proběhl letos v září.
Průzkum, který proběhl na různých místech v České republice na vzorku 507 respondentů, se zaměřil na obeznámenost rodičů dětí do 18 let s tematikou očkování. Vyplynulo z něj, že úplnou jistotu o tom, která očkování musejí tuzemské děti podstoupit, má jen 23,2 % rodičů. Zatímco v Praze a středních Čechách zná povinná očkování 31,4 % rodičů, na Moravě je to 22,7 % a v dalších částech Čech jen 18,5 %.
Přestože u pravidelných očkování většina rodičů zjevně spoléhá na doporučení lékaře, na ochranu zdraví svých potomků rodiče nezapomínají a nechávají děti očkovat i nad rámec toho, co jim ukládá zákon. „Ukázalo se, že více než polovina rodičů, konkrétně 57,1 %, nechalo děti očkovat i proti nemocem, proti kterým vakcinace povinná není, a dalších 22,2 % to zvažuje. Nepovinná očkování například proti rotavirům, pneumokokům nebo hepatitidě typu A lékaři doporučují jako nejúčinnější prevenci,“ dodává Ing. Lubomír Káňa, ředitel RBP ZP.
Ačkoliv veřejnost téma očkování v poslední době vnímá velmi citlivě, průzkum ukázal, že vážné obavy z něj má jen 19,7 % rodičů dětí do 18 let. Mírně vyšší obavy panují u rodičů na Moravě, kde se jedná o 24,2 %. V Praze a středních Čechách se očkování obává 19,6 % rodičů, nejmenší obavy z něj pak panují mezi rodiči v ostatních oblastech Čech, a to u 16 % z nich.
Pravidelná očkování u dětí se v České republice provádějí proti:
- záškrtu,
- tetanu,
- dětské obrně,
- hepatitidě typu B,
- Haemophilu influenzae b,
- černému kašli,
- spalničkám,
- příušnicím,
- a zarděnkám.
Všechna tato onemocnění jsou vážná a mohou způsobit smrt nebo trvalé následky, proto je očkování proti nim velice důležité. Naše země patřila mezi jedny z prvních, které plošné očkování dětí zavedly. Díky němu se u nás také podařilo dostat většinu infekčních smrtících nemocí pod kontrolu, snížila se dětská úmrtnost a stali jsme se vzorem pro očkovací programy v jiných zemích.
Pravidelné očkování je povinné podle Zákona 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a Vyhlášky 537/2006 Sb. o očkování proti infekčním nemocem (s poslední změnou vyhláškou 299/2010 Sb.). Za dodržení pravidelného očkování dětí jsou zodpovědní jejich rodiče.
Vložit komentář