Problémy se spánkem

Otázka

Večer či v noci při pokusu o spánek se probudim, začnu se potit studeným potem, připoji se třesavka ci zimnice, pokud již spím, probudi me to a tento stav mě doslova vyžene z postele, musím se posadit či projít, spát je nemožné, přičemž pokud si ulehnu znovu po nějakém čase usnu, ovšem vše se opakuje. Noc se pro mne stává noční můrou, ale i přes den se tyto stavy dostavují při pokusu dospat probdělou noc. Nutno říci přes den je to snesitelnější. Nikdy jsem podobné stavy neměl a spával doslova jako batole. Nevím, co si počít a na koho se obrátit o pomoc. Každopádně spát potřebuji, ale tento stav mě doslova děsí, ještě než se dostaví. Doslova se obávám každé noci, že to zase a zase bude.

Odpověď

Chápu, že vás problémy se spánkem trápí. Na dálku to však nejsem schopna vyřešit. Bylo by vhodné podstoupit alespoň základní vyšetření, zda za potížemi není nějaká chorůbka (to umí i praktický lékař), případně se obrátit na spánkovou laboratoř (bývá u neurologických oddělení).

Nemohu bez vyšetření nic tvrdit, ale může se jednat i o úzkostnou/panickou poruchu, která mívá tyto projevy. Varuji jen před užíváním obvyklých léků na spaní déle než 2 – 3 týdny, mohou vyvolat návyk.