Vědci: Nadměrné sledování televize a internetu narušuje spánek

Nadměrné sledování televize a internetu narušuje podle vědců spánek. Problém s usínáním mají zejména lidé, kteří se dívali na televizi nebo surfovali na internetu dlouho do noci a skončili až těsně před ulehnutím. Přestávka by přitom měla být zhruba třičtvrtěhodinová, aby klidně usnuli. Spánek je klíčový pro regeneraci duševních i fyzických sil. Závisí na něm výkonnost, pohoda i hodnocení kvality života. Je důležitý i pro dobrou paměť a myšlení. Člověk tráví spánkem téměř třetinu života.

Japonská studie zveřejněná v časopise Sleep and Biological Rhythms sledovala 5875 lidí, kteří popisovali činnosti spojené s užíváním internetu a televize před spaním a jejich dopady na spánek. Téměř polovina spojovala problémy se spánkem s užíváním elektronických médií před spaním.

U těch, kteří sledovali internet a televizi déle, byla i větší pravděpodobnost nedostatečného spánku. Jejich spánek byl kratší a méně kvalitní než u lidí, kteří internet a televizi před spánkem nesledovali.

Občas postihne nespavost 95 procent dospělých, poruchy spánku trápí až 40 procent lidí, častěji ženy a seniory. U poloviny ustoupí problém sám, u každého desátého ale jsou problémy dlouhodobé a je nutná pomoc lékaře.

Lékaři radí k dobrému spánku dodržet několik zásad – nejlépe se usíná s klidnou myslí, a tak by člověk měl přestat sledovat televizi a internet nejpozději 45 minut před ulehnutím. Neměl by trávit u obrazovky večer příliš mnoho času. Nejkvalitnější je spánek před půlnocí, ideální je tedy ulehnout kolem 22:00. Pro lidi, kterým záleží na kvalitním spánku, by mělo být noční sledování televize a brouzdání po internetu tabu.

Odolat pokušení však může být těžké. Proto lékaři radí stanovit si pravidla a dodržovat je. Pokud je v televizi zajímavý film až pozdě v noci, vyplatí se nahrát si ho a podívat se na něj později během dne.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.