Spánek typu sova

Otázka

Můj přítel (21 let) už dlouho trpí nespavostí. Usíná až kolem 3. hodiny ráno a vstává až kolem poledne. I když si jde lehnout kolem 9. hodiny, stejně neusne, a pokud se ho pokusím probudit dříve je nesnesitelne protivný a občas až agresivní. Díky tomuto spánkovému režimu si nemuže udržet žádnou práci a k lékaři jít odmítá. Prosím o nejaký plán, jak postupně zavést nejaký režim případně doplněný nejakým čajem či lékem bez předpisu.

Odpověď

Asi vás zklamu, ale váš přítel je spánkový typ sova. Cokoli budete chtít změnit, povede to jen ke stavům, které jste popisovala. Žádná bylinka, žádný volně prodejný lék vám nepomůže, jediné, co stojí za vyzkoušení je melatonin (nenávykový hormon epifýzy, který synchronizuje spánkové rytmy). Kdyby váš přítel šel k doktorovi, může mu lékař tento lék předepsat (Circadin), jinak se dá melatonin sehnat ve formě potravního doplňku.

Váš přítel by si měl najít profesi, která bude vyhovovat jeho spánkovému rytmu. Znám hodně grafiků, umělců, lidí, co pracují z domova, taxikářů, číšníků… -kteří pracují dlouho přes půlnoc a vstávají v poledne.

Jen ne nic násilně a NE léky na usnutí (benzodiazepiny a Z-léky). Jsou návykové.