Bolesti levé nohy

Otázka

Bolí mne hýždě, stehno, lýtko, mám brnění od prstů noh až po koleno v zadní části, bolesti jsou neunosné. Silná sedativa ale neléčí, jak mám pokračovat v léčbe. V klidu bolest ještě větší, neustále musím chodit dostávám křeče do celé nohy. Pplštářky pod prsty znecitlivěné a palec, ukazováček a prostřeníček nehybný. Už si nevím rady. Je mi 55 let.

Odpověď

Tyto potíže mohou být trojího původu, což na dálku neodliším. Mohou být cévního – proto doporučuji co nejdříve absolvoval cévní vyšetření (Doppler – ultrazvuk), jak na tom jsou žíly a zda nejsou ucpané krevními sraženinami (v tom případě by vám hrozila velm vážná komplikace – plicní tromboembolie), nebo může jít o ischemickou chorobu dolních končetin (zúžené tepny).

Další možností jsou neuropatické bolesti z poškození periferních nervů (bývají časté u diabetiků, nebo po pásovém oparu, ale nejen v těchto případech), případě může jít o vzdálené bolesti při „uskřinutém nervu“ při výstupu z páteře. Nelze vyloučit ani metabolickou příčinu (dna).

A poslední skupinou jsou ortopedické choroby (od artrózy kyčle, kolene, kotníku, výrůstků na patě až po záněty šlach a zpřetrhaných vazů).

Analgetiky to nevyřešíte, musíte navštívit lékaře.