Obyvatelé měst jsou více ohroženi nemocemi a dopravními úrazy

Obyvatelé měst jsou více ohroženi nemocemi srdce a cév, rakovinou, cukrovkou, chronickým plicním onemocněním či infekcemi. Žijí ve vyšším riziku dopravních úrazů. Přispívají k tomu špatné či nedostatečné urbanizační plány a s tím související nedostatek pohybu a nezdravé stravovací návyky, řekla ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) Alena Šteflová.

Světový den zdraví s motem Tisíc měst, tisíc životů, který připadá na středu, se zaměřuje na urbanizaci a její vliv na zdraví obyvatel.

„Na výzvu WHO pořádají města po celém světě happeningy na podporu veřejného zdraví obyvatel. V průběhu týdne má být sebráno tisíc příběhů o hrdinech, kteří přispěli ke zlepšení podmínek pro zdravý život ve svém městě,“ uvedla. Ve městech žije většina obyvatel Země, více než miliarda v chudinských slumech, kde je životní podmínky ohrožují na zdraví a životech.

„Cílem letošní kampaně je zpřístupnit rozhodování o politikách veřejného zdraví obyvatelům měst a místním komunitám,“ doplnila Šteflová.

V Česku se zúčastní kampaně města, obce a regiony, které se zapojily do Národní sítě zdravých měst. Na řadě míst se bude měřit bezplatně tlak, cholesterol a cukr v krvi. V průběhu roku se města připojují také k dalším kampaním, jako Světový den bez tabáku, Dny zdraví či Národní dny bez úrazu.

Národní sít zdravých měst (NSZM) je asociací místních samospráv, které se programově hlásí k principům udržitelného rozvoje, zapojují veřejnost do rozhodování a podporují zdravý životní styl svých obyvatel.

„V souhrnu lze říci, že zdravá města, obce a regiony se promyšleně snaží být kvalitními a příjemnými místy pro život na základě dohody s obyvateli. Věří, že občané získají zdravý patriotismus, budou svoji komunitu i krajinu považovat za svůj domov a budou o ně pečovat,“ řekl ředitel NSZM Petr Švec.

Mezinárodní projekt Zdravé město iniciovala WHO v roce 1988, doposud tento titul získalo 1300 měst ve 30 zemích světa. NSZM má 90 členů s regionálním vlivem na 1566 měst a obcí, v nichž žije 2,9 milionu obyvatel, což je 28 procent populace ČR.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.