Nespavost je u seniorů podceňovaná choroba, zhoršuje však zdraví

Nespavost je u seniorů podle psychiatra Petra Hrubeše podceňovaná choroba, přitom u nich dlouhodobé problémy se spánkem vedou k vyčerpanosti až oslabení a výrazně zhoršují jejich zdraví. S nespavostí stoupá riziko infarktu, vysokého tlaku, obezity a cukrovky. Pokud starší člověk špatně spí, častěji ho bolí hlava, snáze utrpí úraz a trápí ho deprese. Když si pomáhá ke spaní alkoholem nebo prášky, hrozí mu závislost, řekl novinářům Hrubeš.

„Pokud žije nespavý senior v rodině, nabourává jeho narušený denní rytmus i biorytmy ostatních. Zejména senioři upoutaní na lůžko mívají v noci potřebu domáhat se péče a přes den pak podřimují,“ rozšířil dopad špatného spánku i na celou rodinu geriatr Zdeněk Kalvach.

Oba odborníci se shodli, že potřeba spánku se s věkem mění. Nedá se říci, zda senior, který spí denně tři čtyři hodiny, trpí nespavostí. Záleží na potřebě každého člověka a na kvalitě spánku, zda přináší odpočinek. Měřítkem je i to, zda je člověk další den schopen fungovat.

Většina lékařů se podle Kalvacha seniorů na problémy se spaním neptá a oni si sami nepostěžují. A pokud ano, přičítá to lékař věku a napíše lék na spaní. „S léky jako Stilnox, Lexaurin nebo Neurol se setkáváme u seniorů bohužel často. Přitom způsobují výrazný útlum mozku, zvyšují riziko pádů a úrazů. Spánek navozený těmito léky není přirozený, proto jsou pro dlouhodobé užívání u seniorů nevhodné,“ zdůraznil Kalvach.

Podle Hrubeše ale není chybou, když senior vezme lék jednorázově. Problém nevidí ani v případě, že člověk užívá třeba třicet let jednu tabletu večer. Lék se pro něj stane součástí rituálu, bez kterého neusne. Pokud ale stále zvyšuje dávky, aby usnul, měl by se poradit s lékařem.

Bez rizika vzniku závislosti mohou senioři brát lék s melatoninem. Tohoto spánkového hormonu se ve stáří tvoří v těle stále méně, i proto senioři hůře spí. Lék není návykový a srovná denní rytmy podle střídání světla a tmy, takže senior v noci zase dobře spí.

Dřív než začne senior řešit problémy se spaním léky, měl by zkusit přirozené metody – například vypít před spaním teplé mléko s medem nebo pivo či si dopřát podvečerní procházku na čistém vzduchu.

Jedna odpověď k “Nespavost je u seniorů podceňovaná choroba, zhoršuje však zdraví”

  1. atrofie mozku,zn,leukoaraiozy,věk 88,neurol na noc 1silny,BRAN 10 let,nastaly pady zmatenost,agrese,deprese,sebevražedne sklony,co vy na to?

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.