Melatonin a hormonální léčba

Otázka

Dobrý den, je mi 58 let. Po několik let trpím nespavostí, vyzkoušela jsem už kde co, nyní jsem se dočetla o léčbě hormonem. Nechala jsem si napsat léky, které se jmenují Circadin, teprve je začínám brát, ale v letáku jsem se dočetla, že se nesmí brát dohromady s hormonální léčbou. Já chodím každých 8 týdnů na injekci Gynodian Depot. Začala jsem brát na potíže s přechodem (nespavost a návaly).

Odpověď

Nyní mám jít na injekci a nevím, jestli mohu nebo mám počkat, návaly už nejsou tak velké. Co mi poradíte? Kdybych si došla na injekci, nebyla by pravděpodobná nějaká negativní reakce? Nebo jde o preventivní opatření. Děkuji za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Výrobce Circadinu uvádí v produktové informaci, že je zapotřebí určité opatrnosti při užívání estrogenů, protože se estrogeny zvyšují koncentraci melatoninu v krevní plasmě. Vzhledem k tomu, že u terapeutických dávek melatoninu nehrozí předávkování (k tomu dojde až při tisíceronásobného překročení denní dávky), bych se kombinace nebála. Melatonin je přirozený lidský hormon s minimem nežádoucích účinků a rizik. Riziko je zanedbatelné.