S osteoporózou se léčí jen desetina nemocných, upozorňují lékaři

S osteoporózou čili řídnutím kostí se léčí asi jen desetina nemocných. Trpí jí přitom asi sedm až osm procent populace, tedy zhruba tři čtvrtě milionu Češek a Čechů, řekl profesor Vladimír Palička z Osteocentra Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Riziko úmrtí na komplikace osteoporózy je přitom srovnatelné s rizikem úmrtí na rakovinu prsu u žen, varují odborníci. Riziko řídnutí kostí roste s věkem, hrozí zejména ženám po přechodu.

Kost je živý orgán, který se stále přestavuje a opravuje. Pokud se více kostní hmoty odbourává než staví, kost se ztenčuje. „Osteoporóza je relativně záludná nemoc, o které pacient dlouho neví,“ řekl tajemník Českého národního fóra proti osteoporóze (ČNFO) Jaroslav Jeníček.

Prvním projevem může být až vážná zlomenina kosti, nejčastěji krčku stehenního kloubu. Tuto zlomeninu, která může skončit i smrtí, prodělá během života každá šestá žena. Pětina jich do roka umírá na zdravotní následky úrazu. Zlomeninu páteřního obratle utrpí dokonce každá třetí žena, uvedl Palička.

V ČR je přibližně 20.000 zlomenin krčku stehenní kosti ročně, tedy na každých třicet minut vychází jedna tato zlomenina. Experti předpokládají, že předpokládaný výskyt zlomenin i osteoporózy poroste. Souvisí to se stárnutím populace i nesprávnou životosprávou.

Osteoporóze se dá účinně předcházet. Důležitý je pohyb, přiměřená zátěž kostí a dostatečný přísun vápníku a vitaminu D. Stačí alespoň dvacet minut rychlé chůze denně. Přirozeným zdrojem vápníku je mléko a mléčné výrobky, tabletky můžou vypomoci při akutním nedostatku.

„Abychom mohli osteoporózu léčit, pacient o ní musí vědět, tedy přijít k lékaři,“ řekl Palička, podle něhož je ale zájem Čechů o vlastní zdraví nedostatečný a zdravotní prevence v tuzemsku velmi podceňovaná.

ČNFO chystá na přelom roku preventivní program o osteoporóze ve čtyřech městech ČR. Začíná 30. listopadu v Náchodě, zájemci si budou moci nechat změřit orientační množství kostní hmoty a dozvědí se více o prevenci.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.