Léčeno je však pouze 75 tisíc z nich, tedy méně než 10 %. Nemoc vzniká v důsledku urychleného odbourávání kostní hmoty na úkor tvorby nové kosti a projevuje se postupným úbytkem kostní tkáně a změnou kvality kostí. Ty jsou křehčí a náchylnější ke zlomeninám. Nejvíce jsou osteoporózou ohroženy ženy po menopauze. Podle reálných odhadů osteoporóza postihne každou třetí ženu v pokročilejším věku. Také každý pátý až šestý muž se tomuto onemocnění nevyhne.
Osteoporóza nebolí, přesto je to choroba těžká, z 60 procent podmíněná geneticky
V jejím důsledku vznikají bolestivé zlomeniny. V mnoha případech si vyžádají chirurgický zákrok. Pacient bývá dlouhodobě upoután na lůžku a ohrožují ho další, tentokrát i život ohrožující komplikace, mezi které patří například zánět plic. Lékaři každoročně evidují kolem 20 000 případů zlomenin obratlů vzniklých v důsledku neléčené osteoporózy. U dalších 20 000 pacientů se neléčené onemocnění projeví zlomeninami v oblasti kyčelního kloubu.
U žen s prodělanou zlomeninou se často po její příčině nepátrá
Ženy nejsou denzitometricky vyšetřeny a tím pádem ani léčeny. Denzitometrické vyšetření kostí je nebolestivé a používá se ke stanovení hustoty kostní tkáně a k určení množství minerálů v kostech. Lékař je díky tomuto vyšetření schopen odhadnout, jak velká jsou rizika zlomenin spojených s osteoporózou.
K rizikovým faktorům nahrávajícím vzniku osteoporózy patří:
- ženské pohlaví
- předčasná menopauza
- poruchy menstruačního cyklu
- vyšší věk
- kouření
- nadměrné a časté pití alkoholu
- snížený přísun vitaminů C a K, nízká hladina vitamínu D
- užívání kortikoidů a léků potlačujících záchvaty
Na vznik osteoporózy mohou mít vliv také jiná onemocnění, např. revmatoidní artritida, cukrovka či střevní zánětlivá onemocnění. V rámci prevence se doporučuje dostatečná pravidelná pohybová aktivita, ideální je turistika. Organizmus by měl mít dostatečný přísun bílkovin, vápníku a vitamínů C, D a K.
Léčba má zabránit úbytku a zhoršování kvality kostní tkáně
Základním předpokladem úspěšné léčby je motivace pacienta, aby aktivně spolupracoval s lékařem, dodržoval životosprávu a samovolně nevynechával předepsané léky. K léčbě osteoporózy se používají různé léky, mezi které patří i vápník a vitamín D, bisfosfonáty, pohlavní hormony, kalcitonin a parathormon. Správný denní příjem vápníku by měl dosahovat u dospělých osob ve věku do 50 let nejméně jednoho gramu za den. U osob starších padesáti let a zvláště u osob trpících osteoporózou je toto množství ještě o polovinu vyšší, tj. 1500 mg. Doporučené množství je nutné pro udržení pevnosti kostí.
Léky zvané bisfosfonáty ovlivňují aktivitu buněk, které se účastní na odbourávání kostní tkáně
Podle dostupných studií vede jejich užívání již po jednom roce léčby k významnému vzestupu hustoty minerálů v kostní tkáni. Při léčbě bisfosfonáty rovněž klesá riziko zlomenin, a to zejména v oblasti obratlů, ale i v oblasti krčku stehenní kosti. V současnosti jsou doporučovány jako léčivo první volby u žen i mužů, nicméně pro jejich podávání platí poměrně striktní kritéria. Bisfosfonáty se mohou podávat v tabletách, a to jednou týdně či jednou za měsíc. Moderní metodou je podávání léku v injekci každé tři měsíce. Léčba bisfosfonáty má jen velmi málo nežádoucích účinků a pacienti ji dobře snášejí.
Kdo by měl pomýšlet na denzitometrické vyšetření
Vyšetřen by měl být každý, u koho se objeví jakékoli podezření na osteoporózu nebo kdo utrpěl zlomeninu kosti po působení nepřiměřeně malé úrazové síly a u koho byla zjištěna zlomenina obratle neúrazového původu.
Komplexní informace o osteoporóze nabízejí stránky www.osteoporoza.cz
Vložit komentář