Praskání v kloubech

Otázka

Praskání v kloubech odhalí ortopedie

Co na praskání v kloubech? V poslední době mě trápí praskání v kloubech. Je i při podřepu, ohybu. Je mi 43 let a dost bolestivě praská v kolenech. Nelze tomu nějak předejít  nebo zabránit?

Odpověď

Co je v kolenních kloubech špatně, na dálku spolehlivě neporadím. Mohou to být menisky, zkřížené vazy, důsledky přetížení nebo zánětu, případně degenerativní změny ve smyslu osteoartrózy. Všechny tyto stavy se léčí odlišně. Lépe bude, když se objednáte na ortopedii, kde odhalí příčinu praskání v kloubech. Všeobecně doporučovaná „kloubní výživa“ je podle mne zcela k ničemu.

 

Osteoartróza: Osteoartróza (OA) je celosvětově nejčastější onemocnění kloubů a nejčastější typ artrózy. Ve zdravém kolenním kloubu se nachází chrupavka, která je obklopena kloubní tekutinou nazývanou synoviální tekutina. Ta chrání chrupavku, umožňuje pohyb a ohyb v kloubu a tlumí nárazy.
V kolenních kloubech postižených osteoartrózou se chrupavka, která chrání kloubní hlavice (zakončení kosti, které je součástí kloubu), postupně opotřebovává. Kloubní tekutina ztrácí schopnost absorbovat nárazy způsobené pohybem a zátěží. Kosti se začínají vzájemně třít, což vyvolává příznaky osteoartrózy kolenního kloubu. Kloubní chrupavka se dále opotřebovává a ubývá, kloubní tekutina v kolenním kloubu může ztrácet svou promazávací a tlumící schopnost. Mohou se vytvářet kostní výrůstky nebo ostruhy na okrajích kostí. Obtíže jsou výraznější a pohyb může být bolestivější.

osteoartróza se projevuje praskáním v kloubech kolene
opotřebovaná chrupavka při osteoartróze