V Česku se každým rokem zvyšuje počet lidí s osteoporózou

Stále větší počet obyvatel České republiky trápí osteoporóza. Podle odhadů jí trpí až tři čtvrtě milionu Čechů a Češek. Odborníci přitom hovoří o tom, že během několika desítek let se tento počet několikanásobně zvýší. Může za to zejména životní styl, tedy málo pohybu a nesprávné složení jídelníčku, řekl Pavel Novosad, ředitel zlínského nestátního zdravotnického zařízení Mediekos Labor, které se léčbou osteoporózy zabývá.

„Výhled pro celý svět vypadá děsivě. Netýká se to ale Japonska, protože Japonsko je specifické svou stravou a tam je osteoporózy nejméně na světě. Jinak v Asii, Evropě i ve Spojených státech bude nárůst několikanásobný,“ poznamenal Novosad. Podle odhadů by v roce 2050 mělo trpět osteoporózou 6,26 miliardy lidí na světě, v roce 1950 jich bylo 1,66 miliardy.

Společnost Mediekos Labor vznikla v roce 1992 jako nestátní zdravotnické zařízení zabývající se laboratorní diagnostikou, dnes je největším soukromým zdravotnickým zařízením ve Zlínském kraji. Nyní zaměstnává přes 100 lidí a aktivně léčí přes 40.000 pacientů. Kromě Zlína má pracoviště také v Bruntálu, Lipníku nad Bečvou, Napajedlech, Ostravě, Otrokovicích, Uherském Hradišti, Valašských Kloboukách a Vsetíně.

„Ta frekvence (výskytu osteoporózy) je asi stejná jako s cukrovkou a patrně bude vyšší. Spousta populace na rozdíl od cukrovky není totiž vyšetřena,“ podotkl Novosad. Problém je podle něj zejména v tom, že nemoc nebolí, takže lidé žádné potíže nepociťují. Stále častěji navíc postihuje i děti.

Až 80 procent kostní tkáně je dáno geneticky, zbytek může člověk ovlivnit, a to zejména vyváženou zdravou stravou a pohybem. Důležitý je vitamín D, vápník. „Člověk by měl třikrát týdně ujít hodinu nebo 10.000 kroků denně,“ doplnil ředitel.

Stav kostí, tedy hustota kostních minerálů, se nyní vyšetřuje na celotělových kostních denzitometrech, v Česku jich je 50. Novinkou v prevenci by se mohl stát speciální test, který je dostupný na internetu. Využívat by ho měli zejména praktičtí lékaři, kteří provádějí první záchyt pacientů, ale i laici, kteří chtějí zjistit, jak jsou na tom s kvalitou kostí a rizikem, že do deseti let utrpí závažnou zlomeninu. Nový test by mohl být doplňkem dosavadního vyšetření a v řadě případů ho i nahradit.

Za léčbu osteoporózy zdravotní pojišťovny platí ročně půl miliardy korun.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.