Vědci říkají, že pracovat příliš zřejmě škodí srdci

Pracovat denně tři nebo čtyři hodiny přesčas znamená zjednat si o 60 procent vyšší nebezpečí srdečního onemocnění včetně infarktu oproti těm, kdo pracují jen obvyklý počet hodin. Ve studii, kterou dnes zveřejnilo odborné periodikum European Heart Journal, to uvádějí britští vědci. Jejich zjištění prý ještě neposkytují definitivní důkaz příčinné souvislosti, ale jasně naznačují, že tomu tak může být.

Vědci po jedenáct let sledovali 6000 britských státních zaměstnanců. Za tu dobu 369 sledovaných zemřelo na srdeční onemocnění a anginu pectoris. U těch, kdo pracovali tři nebo čtyři hodiny přesčas, bylo přitom riziko takového onemocnění o 60 procent vyšší než u ostatních. Práce hodinku či dvě navíc s sebou vyšší riziko nenesla.

„Zdá se, že je tu jakýsi práh, takže když pracujete třeba o hodinu déle, než je obvyklé, není to tak zlé,“ citovala agentura Reuters epidemioložku Mariannu Virtanenovou.

Větší výskyt srdečních problémů u lidí pracujících hodně přesčas přitom nesouvisel s dalšími rizikovými faktory včetně kouření, nadváhy nebo vysokého cholesterolu. Virtanenová ale označila za možné, že životní styl lidí pracujících dlouho se postupně zhoršuje, například přichází špatné stravování, zhoršení metabolismu nebo zvýšená spotřeba alkoholu. Hlavně prý ale může působit stres.

Ze sledovaných pracovali hodně přesčas spíš muži než ženy, spíš muži mladší, než byl věkový průměr skupiny, a spíš vedoucí pracovníci.

Vědci ale také uvedli, že riziko srdečního onemocnění zřejmě není tak zvýšené u lidí, kteří mají svou práci rádi a mají tendenci pracovat déle jenom pro potěšení.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.