Energie pro mozkové buňky

Pocit duté hlavy nemívají jen studenti před zkouškou. Každý z nás má období, kdy musí zapojit šedou kůru mozkovou intenzivněji a déle, než je možné. Aspoň nám to tak připadá. Když už sedíme nad učebnicí, skripty nebo u monitoru počítače šestou, sedmou… desátou hodinu, pak myšlení a soustředění doslova bolí. Kdyby tak šlo dodat mozkovým buňkám novou energii! Ale ono to jde: můžeme využít koncentrovanou energii v podobě přírodní kyseliny phytinové, zdroje fosfátů a inositolu.

 

Fungování buněk, včetně těch mozkových, je řízeno složitým systémem, v němž hraje důležitou úlohu inositol a jeho fosforečné sloučeniny. Je součástí systémů, které se v buňce podílí na přenosu informací a řízení metabolizmu.

Inositol zvyšuje schopnost hemoglobinu přenášet kyslík na erytrocytech, zlepšuje a reguluje buněčný metabolismus sloučenin, působá jako antioxidant proti volným radikálům a oxidačního stresu, stimuluje krvetvorbu a tvorbu kostní tkáně a především zlepšuje funkci nervového systému:

  • Zlepšuje a zesiluje intenzitu a stabilitu pozornosti,

  • zvyšuje pohotovost nervových buněk (akceschopnost) a jejich výkon,

  • zvyšuje duševní a tělesnou kapacitu,

  • snižuje pocit únavy a vyčerpanosti (akutní a chronické únavy).

Inositol je součástí živočišných i rostlinných těl. Přijímáme ho v potravinách, zejména v obalech semen (například v luštěninách), kde se vyskytuje jako kyselina fytinová, která se ve střevech rozkládá na myoinositol a fosforečné sloučeniny. Kyselinu fytinovou si můžeme koupit v lékárně jako koncentrát toho nejlepšího ze semen slunečnic (přípravek Phytin/Fytin) ve farmaceutické kvalitě. Jedna tableta Phytinu obsahuje 250 mg kyseliny phytinové.

Mnozí již vyzkoušeli úspěšně lecitin, jehož účinnou složkou je právě inositol. V jednom gramu lecitinu je 120 mg inositolu. Doporučené dávkování lecitinu činí maximálně 6 gramů denně (kvůli obsahu dalších látek a jejich působení na lidské tělo), tím je i limitována dodávka inositolu do těla z tohoto zdroje (na 720 mg inositilu). U kyseliny phytinové (do 16 g denně) nebyly pozorovány toxické ani jiné nežádoucí účinky. Proto je Phytin v doporučovaném dávkování 3 x 2 tablety denně (1 500 mg kyseliny phytinové) bohatším zdrojem inositolu než lecitin.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.