Každé šesté dítě v ČR trpí obezitou, ta je nebezpečnější než kouření

Obezita je závažný chronický stav, který může souviset s celou řadou onemocnění – například s cukrovkou či kardiologickými problémy. V roce 2021 bylo v České republice 16 % dětí obézních, polovina z nich dokonce dosahuje extrémních hodnot. Podle odhadů bude navíc v roce 2030 celosvětově trpět obezitou až 254 milionů dětí. Lékaři upozorňují, že pacienti, kteří mají nadváhu a obezitu v dětství, si nemoc pravděpodobně odnesou i do dospělého života.

Při obezitě se v lidském těle ukládá nadměrné množství tuku. „U dětí se často jedná o takzvanou alimentární obezitu, která je způsobena nadměrným příjmem potravy a nedostatkem fyzické aktivity. To znamená, že energetický příjem převyšuje energetický výdej,“ vysvětluje PaedDr. Tomáš Ulč z nutriční poradny EUC Kliniky Plzeň, a dodává: „Příčinou vzniku nadváhy ale mohou být i další faktory, za které dítě nemůže. Například hormonální potíže, které mohou úzce souviset s obdobím dospívání. Dále metabolické poruchy, jako je třeba snížená funkce štítné žlázy, ale i psychické potíže, související například s nevhodným prostředím, ve kterém dítě vyrůstá.“ Mezi další rizikové faktory vzniku obezity patří působení některých léků, nedostatek spánku i genetické předpoklady. Pokud je jeden z rodičů obézní, má dítě 50% šanci onemocnění zdědit. V případě, že jsou rodiče obézní oba, pravděpodobnost stoupá až na 80 %.

Obezita – celá škála komplikací

Obezitu není radno podceňovat. Způsobuje další závažné zdravotní komplikace jako je diabetes mellitus neboli cukrovka či rozvoj srdečních a cévních onemocnění. Dívkám hrozí také gynekologické potíže, například komplikace s menstruací. Častým důsledkem obezity je též přetížení pohybového aparátu – dětem hrozí bolesti zejména kyčelních a kolenních kloubů i páteře. Obezita však vede i k rozvoji psychických potíží. Děti mohou čelit vyloučení z kolektivu, posměškům nebo šikaně a trpět tak nedostatkem sebevědomí či pocitem méněcennosti.

Není obezita jako obezita

Míra obezity se nejčastěji vyhodnocuje pomocí BMI (body mass index) škály. Index rozděluje váhu do několika kategorií – rozlišuje podváhu, normu, nadváhu a tři stupně obezity. Obezita 3. stupně se označuje jako morbidní. U dětí je však stěžejní určit i zastoupení tuku v organismu. Využít lze i kalkulátory volně dostupné na internetu. Konečné vyhodnocení indexu ale vždy provádí pouze dětský lékař.

Trpělivost je klíčem k úspěchu

Léčba obezity je často velmi náročná, a to i psychicky. Dotknout se totiž může nejen samotného dítěte, ale i celé rodiny. „Boj s obezitou je dlouhodobý a komplexní proces. Obvykle je zapotřebí mezioborová spolupráce lékařů – diabetologů, dětských lékařů, nutričních specialistů i psychiatrů či psychologů. Léčba u dětí je zpravidla konzervativní, spočívá tedy ve formě změny jídelníčku a zařazení fyzických aktivit do denního režimu malých pacientů. V žádném případě však nedoporučujeme dětem, aby držely drastické diety či užívaly ‚kouzelné hubnoucí pilulky‘. Naopak, klíčem k úspěchu je trpělivost. Při rychlém hubnutí totiž dětem hrozí jojo efekt stejně jako u dospělých. Shozená kila pak dítě může nabrat rychle zpět nebo dokonce přibrat ještě víc,“ uzavírá PaedDr. Tomáš Ulč z EUC Kliniky Plzeň.

Foto: Ingimage

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.