Skrývaný problém: O sexu (nejen) na dovolené

Pro většinu mužů jsou vlastní sexuální problémy, tím spíše poruchy erekce, tabu a pravděpodobnost, že se s nimi svěří partnerce nebo lékaři je mizivá. Chápou je totiž jako své vlastní selhání. Tyto problémy často mylně považují za dočasné a připisují je věku, stresu a dalším okolnostem. Mnozí netuší, že potíže s erekcí jsou dnes poměrně snadno řešitelné, stačí se obrátit na svého praktického lékaře, urologa, sexuologa nebo androloga. Partnerky těchto mužů zase mohou požádat o radu gynekologa.

Romantický letní večer, západ slunce, on a ona – a sex? Ve dvaceti bez problémů, ve čtyřiceti jen někdy. Lepší to nebude ani v padesáti. Dovolenou si představujeme jako období bez všedních problémů, ale problémy s erekcí, které ve dnech volna samy zázrakem nezmizí, řeší s předstihem málokdo. Přitom sex patří k plnohodnotnému životu, a to nejen o dovolené. Čím dříve se partneři rozhodnou odhodit ostych a obavy, tím více nedorozumění a zklamání si ušetří. Poruchy erekce jsou totiž problémem celého páru.

Co je erektilní dysfunkce?
Erektilní dysfunkce je definována jako trvalá (po dobu minimálně šest měsíců) neschopnost dosáhnout a udržet erekci umožňující uspokojivý sexuální styk. Jednorázové situační selhání nebo přechodné poruchy ztopoření nepředstavují vážný problém a nevyžadují terapii. Léčba je doporučována, dochází-li k poruše při více než čtvrtině pokusů o pohlavní styk.

Postihuje muže…
Nejznámější epidemiologická studie (Massachusetts Male Aging Study) uvádí, že některou z forem erektilní dysfunkce je postiženo 52 % mužů ve věku 40 až 70 let. Z toho lehká forma erektilní dysfunkce se vyskytuje zhruba v 17 %, střední ve 25 % a těžká asi v 10 % případů. Výskyt erektilní dysfunkce bývá častější ve vyšších věkových kategoriích, ale existují značné individuální rozdíly.1

Podle reprezentativního průzkumu agentury STEM/MARK provedeném na české populaci udával některou z forem poruch erekce každý druhý muž ve věku 35–65 let. Úplnou ztrátou erekce trpí podle této studie každý desátý muž. Odhaduje se, že pouze deset procent mužů s erektilní dysfunkcí vyhledá odbornou pomoc. Mnozí pacienti ani nevědí, kde by tyto problémy měli řešit a na jakého lékaře se obrátit. Pouze pětina lékařů se zajímá o sexuální život svých pacientů. 2

Výsledky nového průzkumu mezi českými muži budou k dispozici počátkem druhé poloviny roku 2010.

…ale trápí také ženy
„Muž a žena jsou spojené nádoby, jeden ovlivňuje druhého, jdou spolu ruku v ruce nahoru, nebo dolů.“3. Neschopnost dosáhnout erekce má velký dopad na psychiku. Muž po opakovaných nezdařených pokusech ztrácí sebevědomí a obavy nejsou dobrou startovní čárou pro jakoukoli aktivitu, natož pro sexuální. Muž se ze strachu z dalšího selhání začne vyhýbat nejen sexu ale i jakémukoli jinému intimnímu kontaktu. Žena znejistí: připadá si neatraktivní, je nejistá a plná pochyb. Mnohdy se domnívá, že muž navázal paralelní vztah, že ji nemiluje, že už o ni nestojí. Také ženské sebevědomí je na kolenou. Mužova neschopnost dosáhnout erekce je „chorobou“ celého páru a může vést i k rozpadu partnerství.

Itinerář cesty z bludného kruhu: Informace – rozhovor – návštěva lékaře.
Získání informací z ověřených odborných zdrojů je dobrým předpokladem k nabytí odvahy erektilní dysfunkci řešit. Nezáleží na tom, kdo z partnerů první prolomí ledy „ožehavého“ rozhovoru. Důležité je, aby byl veden ve vhodnou chvíli a citlivým způsobem, ať už před začátkem léta nebo uprostřed rozkvetlé louky na dovolené.

Až v 95 % případů lze tento problém vyřešit!4 Ovšem důležité je si uvědomit, že problémy s erekcí mohou být průvodním znakem jiného onemocnění a že s nimi může účinně pomoci jedině lékař, jehož je proto vhodné v takovém případě vyhledat.

Možnosti léčby
Léčba poruch erekce zahrnuje celé spektrum léčebných prostředků od tablet přes vakuové (podtlakové) pumpy, až po injekce a implantáty do penisu. Nejčastěji používanou léčbou jsou tablety, které se užívají ústy. Účinná a bezpečná léčba je dostupná. Na trhu existuje několik přípravků, které se liší zejména délkou účinnosti.

Léčivé přípravky pouze na předpis!
Léčivé přípravky k léčbě poruch erekce, které jsou nabízeny na internetu pod jmény skutečných registrovaných léků, bývají velmi často padělky, které buď neobsahují účinnou látku vůbec, nebo naopak mohou obsahovat účinnou látku v několikanásobně větším množství než je schválené v originálním výrobku a mohou být tím pádem dokonce nebezpečné. V lepším případě kupující těchto léků přes internet přijde o peníze, v horším i o zdraví.

Na trhu jsou k dostání i „přírodní a alternativní“ přípravky ve formě doplňků stravy, které jsou k dostání volně bez lékařského předpisu. Tyto doplňky stravy musí mít na obalu uvedeno, že se jedná o doplněk stravy. Dle zákona se jedná o potravinu, která obsahuje vitamíny, minerály a jiné nutritivní látky, které za účelem doplnění běžné stravy, příznivě ovlivňují zdravotní stav. Nejsou považovány za léčiva a nejsou určeny k léčbě či prevenci onemocnění. Pro uvedení těchto přípravků na trh, je nutné prokázat pouze jejich zdravotní nezávadnost. Účinky uváděné výrobcem nejsou povinně nijak ověřovány, a pokud neporušují zákon, mohou být zveřejněny výrobcem na obalu. Doplňky stravy také nemohou deklarovat vlastnosti prevence, léčby nebo vyléčení onemocnění nebo na tyto vlastnosti odkazovat. V praxi se však setkáváme se zavádějícími výroky, jak na svých stránkách uvádí i Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Léčivé přípravky k léčbě poruch erekce můžete dostat pouze v lékárně a pouze na lékařský předpis.

Jedna odpověď k “Skrývaný problém: O sexu (nejen) na dovolené”

  1. Slávek 26.9.2016 8:04

    Bohužel, všechny přípravky a léky na zlepšení erekce jsou pro obyčejného chlapa pro svoji cenu nedostupné. A tak mi nezbývá jiná možnost, než se s partnerkou rozejít a dát jí možnost, najít si jiného chlapa a já ve svých 52 letech už zůstanu do konce života sám.
    Návštěva lékaře byla zbytečná ztráta času, urolog se na mě jen zběžně kouknul, naznal, že se jeví všechno v pořádku a zeptal se, zda chci předepsat tablety v ceně přes 1000 Kč. Tak jsem poděkoval a tím to skončilo.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.