O čem ženy sní

Ženy sní rády. Více než muži. A taky chtějí, aby snil někdo o nich. Chtějí být v centru dění, být milovány, žít normální a opravdový život. Jsou sny a realita: protipóly, nebo sny představují „projekt“ a jeho realizace se stane realitou? Často stojí ženám v naplnění jejich erotických snů ostych, předsudky a mýty.

Erotické fantazie mají svůj vývoj v čase. V dospívání si dívka představuje milování s vytouženým (neexistujícím) princem, nebo jak současná generace říká – „panem Dokonalým“. S přibývajícími zkušenostmi (a zklamáními) nabývají sny reálnější podoby, rozumnější ženy si stanoví „nepodkročitelné“ minimum týkající se hygieny, vztahu k práci a ekonomickému zabezpečení. Avšak těžko říci, o kolik slevují (zdali vůbec) z představ o fungování vztahu, včetně sexu. V době hledání partnera je erotická fascinace jedním z hlavních kriterií, v počátcích vztahu pomáhá překonat mírná rozčarování. Po patnácti letech vztahu bývá sexuální život sám rozčarováním. Mnohdy.

Kdy mají ženy chuť na sex?

Špatně položená otázka. Měla by znít: S kým mají ženy chuť na sex? Nejčastějším a hodně rozšířeným mýtem je vztah hormonů k sexuální apetenci žen. Traduje se, ačkoli to nikdy nebylo prokázáno, že největší chuť na milování mají ženy uprostřed menstruačního cyklu, tedy v době předpokládané ovulace. Na tomto faktu byla postavena i anketa na jednom internetovém portále. Předpoklad nebyl zcela potvrzen. Stejné procento žen, které souhlasily s tvrzením, že hormonální stav ovlivňuje jejich chuť se milovat, prohlásilo, že se mají chuť milovat stále. Nejvíce žen však udávalo, že jejich sexuální touha záleží na chování partnera.

Ideální sexuální partner?

Většina žen žijících v (alespoň částečně) funkčním vztahu si přeje milovat se se svým partnerem.

Z dostupných výzkumů vyplývá, že ženy si nejčastěji představují sex se svým partnerem, ovšem jinak, než probíhá obvykle. Ženy by se rády milovaly odvážněji, na jiných místech, možná i na veřejném prostranství, kde hrozí, že je při tom někdo odhalí. Dost často se v ženských snech objevují i sexuální hrátky s jinými ženami. Nejde o homosexualitu, jak se mnohé bojí, ale spíš o touhu po porozumění, pohlazení a lásce. To v mužských sexuálních snech a představách hrají hlavní roli většinou anonymní partnerky. Je to logické: Mužům stačí ke vzrušení jakékoliv vizuální podněty, ženy potřebují být milovány. Nebo to chtějí alespoň slyšet.

Funguje to trochu jako podle aforismu Oscara Wilda: „Muž má jedinou lásku – svět. Žena má jediný svět – lásku.“

Konec erotické fascinace?

S věkem vztahu i lidí, kteří v něm žijí, klesá sexuální atraktivita a často i aktivita. Nelze předpokládat, že ve vztahu přetrvá stejná sexuální vášnivost po desítky let. Avšak ve funkčním partnerství funguje i uspokojivý sexuální život. A to i přes ztrátu mladistvého půvabu. Muži však mohou navíc „ztratit“ více než atraktivitu vzhledu nebo svého společenského postavení – s věkem a případnými chorobami může klesnout schopnost dostatečné erekce. Není to problém ojedinělý, jak říkají statistiky, určitá forma erektilní dysfunkce postihne minimálně každého druhého muže (mezi 40 – 70 lety). Znamená to i konec ženských erotických fantazií? Mají také ženy rezignovat na svůj sexuální život, nebo se zpronevěřit snům o milování se svým partnerem?

Polapený lovec

Muž – rozhodný bojovník, neohrožený lovec – je lapen sám sebou. Těžko si přiznává, že má problém právě se svým „mužstvím“. Zpočátku spřádá síť omluv své „dočasné indispozice“ sám před sebou i před svou partnerkou, hledá „vinu“ ve vnějších okolnostech. Čím déle však problém s erekcí trvá, čím větší počet „neúspěchů“ jej postihne, tím klesá pravděpodobnost, že se erekce spontánně upraví. Svou roli hrají nejen choroby (především srdečně – cévní), ale i psychika. Když se muž již na samém počátku sexuální aktivity obává nezdaru, je předpoklad úspěšného sexuálního styku takřka mizivý. Následuje pocit selhání, snížené sebevědomí, podrážděnost, frustrace někdy i deprese. Tím se i v očích ženy stává někým jiným. Najednou před sebou již nevidí partnera, kterého kdysi vídala ve svých snech.

Role Dalily

Když Dalila Samsonovi ostříhala vlasy, ztratil své sebevědomí, jistotu i sílu. Byl ztracen, poražen. Podobně si může připadat muž, když nedovede uspokojit svou partnerku. Současná žena však nechce žít vedle „ztroskotance“, citlivá a rozumně uvažující partnerka může svému muži pomoci. Neuvěří mu, když už popáté tvrdí, že je přepracovaný, že se chce dívat na záznam fotbalového zápasu (který již třikrát shlédl), ani že mu vadí přítomnost psa v ložnici. Je těžké začít rozhovor o tom, že sex není to, co býval; je těžké přimět muže, aby alespoň poslouchal. Nejtěžší je vysvětlit mu, že de jedná o poruchu erekce a bez návštěvy lékaře nelze očekávat zlepšení sexuálního života a dovést ho k odborníkovi. Podaří-li se to, pomůže tím i sama sobě v naplnění svých snů. Jak řekl Henry Miller: „Je-li touha opravdová, dojde naplnění.“

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.