AUDIO: Osteoartróza – nemoc, která číhá na každého z nás

MUDr. František Picek vysvětluje v čem je unikátní Proenzi Hyal.

Jedná se totiž o degenerativní onemocnění kloubů. Vznik a vývoj choroby je řízen řadou faktorů. Některé jsou vrozené, ale vedle nich tu stojí různá drobná i větší zranění a nadměrné opotřebení kloubů, chyby ve výživě apod. Obranou je správně prováděná fyzická aktivita a dodržování životosprávy.

První „na ráně“ jsou profesionální sportovci, ale ostatní je těsně následují

Vrcholoví sportovci, ale i sváteční běžci a další fyzicky aktivní lidé jsou nejčastějšími kandidáty na osteoartrózu, a to i třeba v poměrně mladém věku. Jejich chrupavka je neustále drobně zraňována a poškozována. Ovšem i lidé s minimální fyzickou aktivitou mohou mít dříve či později problémy. Těm zase chybí remodelace kostí a odpovídající masáž chrupavky, která je spojena s rozumnou fyzickou aktivitou. Lidem s nadváhou se zase chrupavka nadměrně opotřebovává díky nepřiměřené hmotnosti.

Degenerativní změny odnáší nejen chrupavka

Chrupavka je jen jednou z částí kloubu. Tou další je synoviální (nitrokloubní) tekutina. V kloubu má roli maziva a tlumiče nárazů, čímž chrupavku chrání před poškozením. Při osteoartróze a jiných patologických procesech v těle dochází na jedné straně k nerovnosti povrchu kloubní chrupavky a ztrátě její elasticity. Na druhé straně se zhoršuje stav synoviální tekutiny. Ta pak přestává chránit kostěnou část kloubu, postupně ztrácí schopnost zmírňovat tření kloubních ploch a zabraňovat obrušování kloubní chrupavky. Znamená to, že bez zdravé synoviální tekutiny není možné udržet si chrupavku nepoškozenou.

Viskozita synoviální tekutiny je podmíněna přítomností kyseliny hyaluronové

Tato kyselina je látka tělu vlastní, nevyvolává alergické nebo imunitní reakce. Jejím zdrojem je hyaluronan sodný. Při postižení kloubů osteoartrózou klesá koncentrace kyseliny hyaluronové v synoviální tekutině 2 – 3 krát. Kloub se nedostatečně promazává a chrupavka je narušena.

Péče musí být komplexní

Známé přípravky na trhu pečují zejména o kloubní chrupavku obsahem látek glukosamin a chondroitin. PROENZI HYAL je výjimečný v tom, že se svým složením zaměřuje na péči o synoviální tekutinu, takže je vhodný pro rozšíření účinků ke kterémukoliv kloubnímu přípravku. PROENZI HYAL je patentovaný přírodní extrakt s vysokým obsahem hyaluronanu sodného, soli kyseliny hyaluronové. Kromě výživy synoviální tekutiny stimuluje tělo k vyšší tvorbě své vlastní kyseliny hyaluronové v kloubu a má protizánětlivý účinek.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.