Počet pacientů s osteoporózou každoročně narůstá. Ve vyspělých zemích se výskyt osteoporózy odhaduje na 7 až 8 % populace. Celosvětově trpí osteoporózou více než 200 milionů lidí, což ji řadí mezi nejrozšířenější onemocnění vůbec. Přesto lidé rizika a možnosti prevence osteoporózy podceňují.
Osteoporóza může být léta pouze tichým a nenápadným společníkem, protože nebolí. Postupně se ale snižuje odolnost kostí, které nakonec skončí zlomeninou bez zjevné příčiny. Nejčastěji dochází ke zlomeninám krčku stehenní kosti, zlomeninám zápěstí a hrudních nebo bederních obratlů. Ke zlomeninám dochází často i bez příčiny nebo následkem nepatrného úrazu. Někdy stačí nečekaně sešlápnout z jednoho schodu, typicky z chodníku na silnici, případně se prudce opřít o desku stolu nebo dosednout na židli. Často si dotyčný ani nevšimne onoho zlověstného křupnutí.
Důsledky osteoporózy nelze brát na lehkou váhu
Již zhruba po třicátém roce života se vlivem stárnutí dostavuje pomalý úbytek kostní hmoty. Největšímu ohrožení jsou vystaveny ženy v přechodu a po něm. Ztrácí totiž ochranu poskytovanou ženskými pohlavními hormony estrogeny, které řídnutí kostí zpomalují.
Pacienty s pokročilou osteoporózou můžeme často poznat podle nepřirozeně zakřivených zad, předsunuté hlavy, vystrčeného břicha a ohnutých zad. “Hlavním rizikem onemocnění je především náchylnost ke zlomeninám. Značné riziko a sociální důsledky sebou nesou především zlomeniny krčku stehenní kosti. Pacient je po takové nehodě dlouhodobě závislý na jiné osobě a přidružují se také další neduhy spojené s dlouhodobým upoutáním na lůžko, mezi které patří například embolie nebo zápal plic,” vysvětluje MUDr. Jiřina Petrželková z Centra pro klinický a základní výzkum (CCBR).
Neváhejte vyrazit na preventivní kontrolu
Opravdu není důvod čekat na první nepříjemné příznaky osteoporózy v podobě zlomenin, ale raději rovnou vyrazit na preventivní kontrolu do nejbližšího osteocentra (nebo požádat lékaře o doporučení). Výkon je hrazen pojišťovnou. Mezi rizikové faktory, které by k návštěvě osteocentra měly motivovat, se řadí vyšší věk, menopauza u žen, nízká tělesná hmotnost nebo například výskyt osteoporózy v rodině. Pokud lékař odhalí nemoc v počátečním stadiu, doporučí základní režimová opatření a změnu jídelníčku se zaměřením na vápník. Důležitý je také pravidelný tělesný pohyb. Samotné vyšetření na denzitometru je bezbolestné, rychlé a mnohem přesnější než rentgenové vyšetření.
Další způsob boje proti osteoporóze
Pokud jste žena ve věku nad 55 let a již trpíte osteoporózou, máte ještě další možnost se svým zdravotním stavem něco udělat. V České republice ročně proběhne na 300 klinických studií a některé se věnují právě léčbě osteoporózy. Například brněnské centrum CCBR stále nabírá zájemce o účast v klinické studii zaměřené na biologickou léčbu osteoporózy. Účast v klinických studiích je bezplatná a účastníkům jsou hrazeny i vybrané náklady s účastí.
Přehled otevřených klinických studií lze nalézt na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv v databázi klinických hodnocení (sukl.cz). Informace o zapojení do klinických studií v CCBR Brno v kontaktech na stránkách centra (ccbrno.cz) nebo u svého lékaře.
Připravila redakce portálu Hledám zdraví.cz ve spolupráci s Centrem pro klinický a základní výzkum (CCBR) v Brně.
Vložit komentář