žena si praská prsty

Mýty o praskání v kloubech.

Znáte to, kolega přes stůl se u počítače protahuje a při tom slyšíte praskání klouby na prstech. Zvuk, který vám tahá uši a který nesnášíte… A tak ho znovu varujete, že si klouby zničí.
Vaše poznámka, ale není úplně tak pravdivá.

Mnoho lidí se domnívá, že jim snad praskají kosti, nebo snad, že budou trpět artritidou. Jedná se totiž o poměrně zažitý mýtus.

Všeho moc škodí, takže i příliš časté prokřupávání kloubů není zdravé, artritidu však nezpůsobuje, což bylo dokázáno mnohými vědeckými studiemi. (více ve výňatku z vědecké studie Mount Carmel Mercy Hospital Detroit viz. níže)

protahování prstů praskání prstů

Jak to vlastně vzniká?

Zjednodušeně řečeno, lze říci, že klouby vydávají zvuk prasknutí proto, že v mezikloubním prostotu vyplněným synoviální tekutinou, která se mísí s tělními plyny jako oxidem uhličitým a kyslíkem, pracuje tlak.

Synoviální tekutina …

Synoviální tekutina, je viskózní výplň kloubu, která umožňuje vzájemný pohyb kloubních ploch a omezuje jejich nežádoucí tření…

Když klouby vytahujeme nebo je výrazně ohýbáme, napínáme tak kloubní pouzdro, které zvětšuje svůj objem a v kapalině se logicky vytváří podtlak. Díky podtlaku se postupně dostávají plyny do synoviální kapaliny s níž se mísí, následně spojí a vytvoří bublinku. Tyhle bubliny člověk díky atmosferickému tlaku a následným mechanickým přičiněním (protažením prstů) prasknou a slyšíme ono lupnutí.

 

Názornou představu si lze udělat v tomto videu.

(Zdroj: youtube.com; SciNews 4/2015; SciNews is a website devoted to news in science and technology in Romania)

Je to škodlivé?

Lupnutím na se chvíli oddálí kloubní plochy až o pár milimetrů a zvýší se rozsah pohybu. (Nejvíce právě u malých kloubů jako ruky a prstů, proto také slyšíme nejčastěji lupnout právě prsty, ale ani krční páteř nebo ramenní kloub nejsou výjimkou).

rentgen rukou loupání prstů

První pocit po lupnutí je tedy velmi příjemný, protože se zvýší ohebnost kloubů. Trvá dalších pětadvacet až třicet minut, než se plyny v synoviální kapalině opět nahromadí a vytvoří bublinu, proto si s klouby nelze křupnout dvakrát za sebou, ale až po uplynutí tohoto času.

 

Vědecká studie …

Odborníci z Mount Carmel Mercy Hospital v Detroitu, při zkoumání tří set pacientů nepozorovali žádný velký rozdíl mezi těmi, co své klouby prokřupávali, a těmi, kteří ne. Nicméně potvrdili, že tento zlozvyk může vést k oslabení síly stisku ruky.(Zdroj: Mount Carmel Mercy Hospital Detroit, USA 9/2008)

 

Není křupnutí jako křupnutí

Praskání v kloubech, především u dětí, může být projevem vývoje kostí a kloubů a zpravidla přejde samo.

Změny na kloubech se zvukovými projevy mohou ale také signalizovat menší deformace kloubu. Závažnější projevy jsou později doprovázeny bolestmi kloubů, případně otoky a jejich léčba patří do rukou odborníků. Menší projevy bývají vrozené a dají se řešit zpevněním svalového pouzdra, tedy cvičením a rehabilitací.

U starších osob časté lupnutí, hlavně kolenních kloubů, značí přetěžované klouby nebo stavy po úrazu, avšak povětšinou je doprovází kromě bolestivosti i otoky a další jiné deformace, a s výše uvedeným křupnutím nemají nic společného.

 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.