nespavost

Spánková paralýza skutečnost nebo sen?

Každý desátý člověk spánkovou paralýzu alespoň 1x v životě prožil, skoro každý stý jedinec jí trpí mírným způsobem a každý tisícátý člověk tento velmi nepříjemný stav důvěrně poznává minimálně 3x do roka. O co se jedná?

Obyčejně se běžný člověk při vyrušení ze spánku probudí, avšak když je nekvalitní spánek neřešen dlouhodoběji, může u něj vypuknout právě tato nepříjemná choroba. Spánková paralýza nebo-li spánková obrna, může začínat již v raném dětství.

žena má strach pod peřinou

 

Co to vlastně je?

Spánková parparalyzovaná žena , spánková paralýzaalýza je zařazována mezi poruchy spánku. Během spaní se v mozku střídají REM a NON-REM frekvence a jejich správné pořadí ovlivňuje jeho kvalitu i kvalitu snů. Psychiatrie tvrdí, že příčinnou náhlých asynchronizací těchto frekvencí stojí hlavně stres. Nejčastěji je to kombinace mnoha vlivů – zima, špatná matrace, stres, nepravidelná strava.

Stav je to opravdu velmi nepříjemný – velmi stručně vzato se vaše vědomí v tomto stavu probudí, ale vaše tělo zůstává obvykle kompletně paralyzované.

Paralýza může být bolestivá, provází ji nesnesitelný tlak v uších a na spáncích a poslední stadium jsou těžké halucinace. Postižení vídají osoby, duchy, mají pocit, že s nimi komunikují, nebo že se vzbudili a sami se pohybují po místnosti, která je do všech detailů reálná jako ta, ve které právě leží. Pocit je to doslova strašidelný.

Stav, kdy je tělo takto zcela ochromeno, může trvat pár vteřin, ale i několik hodin. Nejčastěji slyšíme hlasy, které jsou spíš nejasné a říkají naprosté nesmysly, v těch nejtěžších případech můžeme halucinovat a prožít třeba únos UFO a to zcela detailně. Velice těžce se dýchá a může dojít k brnění končetin.

halucinace, vidiny , duchO spánkové paralýze se ví už řadu let. V 70. letech 20. století, přinesl výsledky americký výzkum v oblasti psychiatrie. Během několika let bylo vyšetřeno a prozkoumáno několik stovek pacientů, jenž trpí spánkovou obrnou a američtí vědci tvrdí, že nalezli příčinu této zvláštní choroby – elektromagnetismus a krevní oběh. Během mnoha pokusů byli dobrovolníci vystavováni silným elektromagnetickým polím při hlubokém spánku a výsledky těchto testů byly velmi zajímavé – dobrovolníci prožívali hotové peklo, některé halucinace byly tak jasné, že tito lidé odmítali věřit, že se nestaly.

Vždy, když má přijít paralýza, slyší postižení v levém uchu hluboký přerušovaný tón a v pravém velmi vysoký nepřerušovaný tón. I to má své vysvětlení. Jedná se o zvuky tělesných funkcí – to hluboké je tep a to vysoké je krevní oběh. Vědci o tomto jevu ví již půl století a výzkum v oblasti audiologie má v tomhle jasno. Před paralýzou se z nějakého zvláštního důvodu citlivost na tyto tóny zvýší – opět se zdá, že paralýzu silně ovlivňuje i krevní oběh.

žena se bojí prožila spánkovou paralýzuJde každopádně o velmi nepříjemný prožitek. Těžší stavy je vhodné konzultovat s odborníkem. Nicméně stav není životu nebezpečný. A většina postižených si po několika děsivých nočních epizodách uvědomí, o co jde, a přestane se bát.

Pokud tento stav znáte, pojďte s námi o tématu diskutovat.

13 komentářů “Spánková paralýza skutečnost nebo sen?”

 1. Michaela-redaktorka 23.6.2015 13:33

  Je mezi Vámi čtenáři někdo kdo zažil tento stav? Já tedy ano, a prakticky jej mám tak 3x do týdne.

  • ragauian 30.6.2015 2:18

   osobně ne, ale setkávám se s lidmi, kteří tento problém mají… třikrát do týdne, to je dost hodně a psychicky jistě náročné… závisí ovšem na intenzitě prožívání spánkové obrny… nebudu se rozepisovat, snad jen tolik, že prapůvodní příčinou tohoto stavu je neláska k sobě a jejím odstraněním jevy spojené se spánkovou obrnou rychle mizí…

   • Michaela-redaktorka 30.6.2015 7:19

    Spánková obrna není nic, co by se vymykalo vědeckému poznání. Právě naopak. Vědci tento druh paralýzy popisují jako stav mezi spánkem a bděním, kdy si již mozek částečně uvědomuje realitu, ale nedokáže ji ještě dostatečně odlišit od snu a různých obsahů podvědomí. Mozkové centrum za tohoto stavu neovládá svaly, člověk má pocit naprostého ochrnutí. Za to je podle vědců zodpovědné opoždění funkce části mozku, nazývané Varolův most.
    Spánkovou paralýzou se podrobně vědecky zabývá Institut spánkové paralýzy a ve většině případů se k problematice pojí ještě jiný podnět (jako spánková hygiena,životospráva, nadměrný stres, posttraumatické stavy aj.)

    • ragauian 30.6.2015 7:52

     respektuji váš vědecký pohled, paní redaktorko… jistě máte pravdu /byť omezenou/… informace, které jsem nabídl, jsou určeny jen těm, kteří opravdu po odstranění fenoménu spánkové obrny ze svého života touží… jsem rád, že jste k tomu zde vytvořila prostor… děkuji vám…

   • Dobrý den, paralýzou trpím již 8 let, mohl byste mi na sebe prosím dát email? Děkuji

    • Michaela-redaktorka 7.8.2015 7:23

     Dobrý den, ve svém emailu naleznete kontakt na přispěvatele, tento jsem vám odeslala.

   • Dobrý den , spánkovou paralýzou trpím již mnoho let cca.3 krát až 5 krát do roka , všeobecně mám velké problémy se spaním . Zaujal mě váš pohled na tento problém a také věřím i na jiné vysvětlení než jen vědecké . Ráda bych svůj problém řešila ,ale nevím jak .-( ….

    • Michaela-redaktorka 31.8.2015 8:33

     Dobrý den, děkujeme za příspěvek. Na mnoho nemocí lze uvést lékař léčí – Bůh uzdravuje. A je na každém z nás jak se k danému postaví.Vědecké vysvětlení je vždy podloženo zkoumáním a testy na širším spektru pacientů. V tomto případě zkoumáním psychiatrů, kdy obecně podobné případy patří do rukou psychiatrie a neurologie. U nás je ale pojem psychiatrie negativně přijímán a to i z důvodu, že stále moc neplatí v západní medicíně uplatnění propojení těla s psyché, rozumějte, léčí se pouze tělesné nemoci bez přílišného aspektu na duševní léčbu. A při tom mnohdy duševní pohoda přispívá k té somatické. Psychiatrie u nás stále zavání příchutí těžkých duševních defektů spojených s izolací a léčbou utišujícími léky. Ale moderní psychiatrie je naštěstí už o něčem jiném. Podrobněji se o tématice moderní psychiatrie budeme zabývat v měsíci říjnu. Tak jako tak jsem vám zaslala na váš email požadovaný kontakt nevědeckého charakteru a je jen na vás, jak jej vyhodnotíte a uplatníte. Není naší prací ověřovat, zda se jedná o dobrý zdroj pomoci či šarlatánství, ale pečlivým prozkoumáním si obrázek snadno uděláte sama.

     • Ani moderní psychiatrie o tom nemůže nic vědět.Dřív nebo později to taky uvidí.Modlitba je ten lék a Ježíš Kristus.Nemusíte chodit ani do kostela.Stačí se modlit doma.Bůh vás vysliší.Je to nádhera když víte,že vás J.Kristus ochrání.

 2. jak se vysvětlí spánková paralýza,
  když se to samé stane několika lidem tu samou noc a vidí tu samou postavu?

 3. Stačí modlitba a víra v Ježíše Krista.Je to duchovního rázu.Sama jsem to měla a nevěděla jsem si rady.Až jsem se modlila k Bohu a přijala J.Krista jako svého spasitele,rázem to odešlo a mám pokoj.V Bibli se píše,že to jsou démoni.Spoléhají se na to,že lidé v nich nevěří,protože jich není vidět.

 4. Děje se mi to každý den a jeden člověk se za mě modlil, protože jsem se zajímala o zlo o černou magii, a démony atd.. Potom se mi začali dít paralýzy ale docela drsný paralýzy… Slyším nahlas tlouct moje srdce atd…

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.