Artrózu mají v ČR dva miliony lidí, hlavní prevencí je pohyb

Artrózu mají dva miliony Češek a Čechů, postihuje každého pátého člověka nad 45 let a 60 procent lidí starších 65 let. I proto jsou reklamní preparáty na klouby oblíbeným vánočním dárkem pro seniory. Podle šéfa pražského ORP (ortopedie, rehabilitace, podiatrie) centra Františka Picka je ale problém, kolik účinné látky z těchto přípravků se dostane do kloubu. Novou chrupavku místo té poničené podle něj žádný přípravek nevytvoří.

„Jediným, kdo na této ničivé chorobě vydělává, je farmaceutický průmysl. A přitom sami lidé by jí mohli tak lehce předcházet. Stačí méně jíst a více a rozumně se pohybovat,“ řekl Picek.

Oficiálně uznané jako léčebné přípravky na klouby jsou v Česku jenom dva. Také odborníci se nemohou shodnout, jedni přípravky chválí, druzí zavrhují. Podle Picka studie nezávislé na penězích farmaceutických firem označují přípravky za placebo – pokud se někdo chce léčit a platí za to tisíce korun, je vesměs spokojen.

„Artróza je onemocnění, které nás nemine. Otázka jenom je, kdy nás začne obtěžovat,“ podotkl lékař. Počínající artróze lze podle něj vyhlásit válku zvýšeným pohybem daného kloubu. Pomohou pravidelné protahovací cviky.

Ať už se problém týká jakéhokoli kloubu, drobného na rukou a nohou, nebo nosných kloubů, jako jsou koleno nebo kyčel, je podle Picka prvním krokem v léčbě obnova rozsahu pohybu. Tím se zmenší tlak v daném kloubu, teprve pak jsou na řadě určité typy rehabilitace, zejména fyzikální léčba. Pokud už bolest cvičení nedovolí, dostane pacient protizánětlivé léky.

K rozvoji artrózy přispívá nadváha, klouby jsou více zatěžovány a chrupavka se ničí. Může ale postihnout i lidi štíhlé s tím, jak chrupavka stárne. Artróza trápí lidi těžce pracující, vrcholové sportovce, lidi po zlomeninách v oblasti kloubů a s chorobami výměny látkové, jako je dna.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.