mast v tubě

Muňky (filcky)

Infekce filckami (pedikulóza) se v našich zeměpisných šířkách běžně vyskytují. Onemocnění je způsobeno vší muňkou (Phtirus pubis). Veš je drobný, světle zbarvený hmyz, jehož dospělí jedinci jsou několik milimetrů dlouzí a denně sají krev. Bez potravy hynou za několik dní.

Po pokousání muňkami vzniká svědění, může se objevit i drobná vyrážka. Typické pro veš muňku jsou až několik centimetrů velké, namodralé skvrny (maculae coerulae). Tyto příznaky se objevují v místech, kde veš přežívá a saje, nejčastěji je to ochlupení stydké krajiny, podpaží, obočí, řasy a u mužů vousy. Ve vlasech muňky nežijí, jsou na ně příliš tenké, neudrží se na nich.

Zdrojem nákazy je v naprosté většině případů nakažený člověk, jen vzácně se infekce přenáší prádlem (ložním, ručníky), pokrývkami nebo sedátkem na toaletě.

Nákaza muňkami není žádné závažné onemocnění a v naprosté většině případů nepotřebuje návštěvu u lékaře. Je dobré sice upozornit, že vši mohou přenášet původce skvrnitého tyfu a návratové horečky, ale u nás by se jednalo spíše o raritu. Problém s muňkami by měla vyřešit návštěva lékárny a zakoupení volně prodejného přípravku k léčbě zavšivení. V rámci odvšivování je dobré nezapomenout šampon nabídnout svému partnerovi či partnerům, ať není nutné problém s filckami řešit za několik dní znovu. Doporučuje se také ložní prádlo a oblečení vyprat nejméně na 70 stupňů Celsia, což je teplota, která zničí i zárodky vší. Při problémech se svěděním či skvrnami lze použít některou z volně prodávaných antihistaminových mastí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.