Kandidóza

Je sexuálně přenosná infekce způsobená kvasinkou Candida albicans. Jedná se o úporné onemocnění, charakterizované hustým bílým tvarohovým výtokem a svěděním. Má tendenci se vracet a opakovat.

Rizikové faktory pro vznik kandidózy jsou únava, stres, terapie antibiotiky, chirurgický výkon, cukrovka (diabetes), těhotenství, nádorová onemocnění, snížení počtu bílých krvinek v krvi (neutropenie), immunosuprese  (potlačování imunitních reakcí např. po transplantaci), při léčbě cytostatiky, při AIDS.

Přestože je kandidóza endogenním infekčním onemocněním (má původ ve vlastní flóře na sliznicích), přenos pohlavním stykem u pacientek s chronickou nebo opakující se poševní kandidózou je významný. Inkubační dobu nelze přesně určit, předpokládá se 2-5 dnů.

U mužů se problémy objevují jen velmi výjimečně. Přesto mohou být přenašeči mikrobů. Při kvasinkové infekci by se měla žena vyhýbat nechráněnému pohlavnímu styku. Léčit by se měli oba partneři zároveň.

K léčbě kvasinkových infekcí pochvy se používá celá řada prostředků. Některé z nich jsou vázány na lékařský předpis, jiné jsou v lékárně k dostání i ve volném prodeji. Vyrábějí se ve formě krémů, tablet nebo vaginálních globulí. Volně prodejné přípravky jsou určeny převážně pro ženy, které již kvasinkovou infekcí někdy v životě trpěly a bezpečně rozpoznají její příznaky. Ve všech ostatních případech by měla léčba následovat až po stanovení diagnózy lékařem.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.