Chlamydie jsou strukturálně velmi složité mikroorganismy

Růstový cyklus bakterie Chlamydia trachomatis ji nutí parazitovat v hostitelských buňkách a její neschopnost růstu v umělém prostředí velice znesnadňuje odhalení. Odhaduje se, že chlamydiové nákazy jsou v dnešní době vůbec nejčastější sexuálně přenosnou infekcí, často doprovázejí kapavku.

Chlamydie napadají močovou trubici a u žen děložní čípek. U mužů způsobují tak zvané nekapavčité záněty močové roury.
Jestliže se infekce neléčí, může vést – hlavně u žen – k závažným následkům. Prvním znakem chlamydie je bolestivý vřídek na genitálu. Asi po týdnu se objeví zduření mízních uzlin v tříslech, provázené horečkou a zimnicí. V posledním stadiu dochází k rozsáhlému zánětu pohlavních orgánů a konečníku, u žen až rozpadu dělohy a vaječníků. Výsledkem bývá často neplodnost. U mužů bývá pálení a bolest při močení. Problém je, že u některých probíhá bezpříznakově a muž se stává trvalým zdrojem infekce pro všechny sexuální partnerky.

Oční nákaza chlamydiemi, takzvaný trachom, byla známa už ve starověku, možnost pohlavního přenosu a zařazení chlamydií mezi STD („sexually transmitted diseases“) je ale záležitostí moderních poznatků lékařské vědy.

Léčba je antibiotická, zejména v počátečních fázích onemocnění. Pokud nemoc přejde do chronické fáze, léčí se velmi obtížně, někdy celé měsíce.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.