Křečové žíly

Křečové žíly, tzv. varixy nejsou jen kosmetickou vadou. Jsou projevem toho, že žilní systém přestává plnit svou funkci, tedy odvádět krev z dolních končetin do dolní duté žíly vedoucí k srdci. Při zanedbání péče může postižení žil vyústit v bércové vředy.

Při žilní nedostatečnosti krev v dolních končetinách stagnuje, žíly se rozšiřují, chlopně, které mají zabránit zpětnému toku krve dolů, selhávají a ochabují. Výsledkem jsou nejen nafialovělé provazce hyzdící nohy, ale i porucha výživy přilehlých tkání. Kůže se proto ztenčuje a při sebemenším narušení celistvosti povrchu může vzniknout kožní defekt, kterému se říká bércový vřed. Vzhledem k tomu, že je výživa porušena, velice špatně se tato rána hojí.

V současnosti jde spíše o problém starších lidí, kteří navíc trpí dalšími chorobami, například diabetem, což je další faktor zhoršující stav cév a tím i hojení.

Nejen pro krásu

K vzniku varixů přispívá podstatnou měrou genetická zátěž a životní styl. To znamená, že ti, u nichž se v přímém příbuzenstvu vyskytuje žilní nedostatečnost, by měli pečlivě sledovat stav svých žil, a to zejména v určitých obdobích, která představují určité riziko pro zhoršení. Jsou to například těhotenství nebo dlouhodobé upoutání na lůžko, hormonální změny (první projevy se mohou objevit již v době puberty a ke zhoršení může dojít kolem přechodu), v době dlouhodobé imobility, například při upoutání na lůžko po úrazu, těžké nemoci apod. V těchto případech je vhodná konzultace se specialistou – flebologem.

Pro počínající žilní „problémy“ mohou svědčit následující příznaky

  • Vystouplé žíly po delším stání, které v klidu nebo při zvýšené poloze mizí
  • „Modřiny“ měnící barvu od modré, přes zelenou, hnědou až k nažloutlé, které se objeví bez úrazu (hemosiderinové skvrny)
  • Viditelný žilní oblouk u vnitřního okraje nohy (chodidla)
  • Otoky nohou
  • Pocit tíže a napětí v nohách
  • Křeče v nohách (zejména v lýtkách), které mohou být i v klidu, při spánku
  • Syndrom neklidných nohou (stav, kdy se v klidu dostaví nepříjemný palčivý pocit v dolních končetinách, který nutí postiženého nohama stále pohybovat). Tento příznak vede i k poruchám spánku, protože nedovoluje pacientovi usnout či jej ze spánku budí.

 

Modré žilky – co s nimi

Aby se modravé žíly nestaly příčinou dalších potíží, je vhodné co nejdříve vyhledat odborníka, flebologa. Existují již přípravky, které zpevní (alespoň částečně) cévní stěnu a brání progresi. Základem úspěšného boje proti varixům je bandáž, tedy v moderním pojetí stahující punčochy, punčocháče. Jejich vzhled je již esteticky přijatelný. Tuto stahující pomůcku by měl však předepsat odborník, aby byla správně pevná a velká. Jak volné, tak příliš těšné stahující punčochy neposlouží svému účelu.

Dalším způsobem boje proti varixům je tzv. sklerotizace, tedy zneprůchodnění rozšířené žíly, která pak zanikne a místo ní se vytvoří nové, jemné. Před tímto zákrokem je nutné podstoupit vyšetření, které objasní, v jakém stavu je hluboký žilní systém. Způsob provedení a rozsah sklerotizace určí lékař podle stavu cév i vlastních zkušeností. Po tomto zákroku je nutné po určitou dobu nosit stahující bandáž.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.