Vytáhla jste oblíbené letní střevíčky a vzpomněla si, jak jste si je nemohla kvůli oteklým nohám minulé léto obout? Pokud ano, je pravděpodobné, že stejné problémy vás budou trápit i letos. Na vině je totiž zánět žil, který se spolu s přibývajícími teplotami zhoršuje.
Průzkum ukazuje, že příznaky řešíme až po 15 měsících
Chronické žilní onemocnění, které za tím stojí, začíná nenápadně. Letní otoky a pocity těžkých nohou ale mohou rychle přejít ve vznik viditelných metliček a křečových žil. Při jejich přehlížení se onemocnění může dále zhoršovat a objeví se trvalé otoky, kožní změny nebo dokonce bércové vředy.
Chceme snadné řešení
Přesto Češky (onemocnění ženám hrozí 2–3x častěji než mužům) začnou nepříjemné pocity řešit pozdě. První kroky dle průzkumu přitom často nevedou k lékaři, který může poskytnout odbornou pomoc, ale spíše na radu ke kamarádce či příbuzné, případně do lékárny pro volně prodejnou mastičku. Ta sice může krátkodobě ulevit od potíží, ale neřeší podstatu onemocnění.
Trpělivosti nemají Češi nazbyt – zkusí jeden způsob řešení zdravotních komplikací, druhý způsob řešení zdravotních komplikací… a to je vše. Poté se většina z nás s nepříjemnými pocity raději smíří.
Co dělat, pokud mám těžké nohy a otékají mi?
Hlavně při prvních příznacích (otoky, těžké nohy, křeče, bolest) je zcela dostačující návštěva praktického lékaře. „Důležité je navštívit praktického lékaře, který pacienta vyšetří a doporučí adekvátní řešení. Mastičky neřeší podstatu, ale následek,“ říká MUDr. Petra Zimolová z FN Motol. Řešení, které má k dispozici praktický lékař, se skládá ze tří oblastí. MUDr. Zimolová pokračuje: „Mezi základní postupy patří dodržování režimových opatření – dostatek vhodného pohybu (plavání, chůze, cyklistika…) a vyloučení dlouhého stání či sezení. Nedílnou součástí léčebných postupů je i používání zevní elastické komprese (kompresních punčoch). K pilířům terapie patří i medikace venofarmaky – tedy léky, které nejen zamezují vzniku symptomů či snižují jejich projevy, ale ovlivňují i samotnou podstatu žilního onemocnění.“
„Kvalitní venofarmakum blokuje zánětlivou kaskádu v ohybech žilních chlopní a tím přispívá k zamezení vzniku či progrese všech následných patologických změn,“ uvádí doktorka. Pomůže tak nejen posílit žilní stěnu, ale také zmírnit příznaky a podstatu onemocnění (zánět). Stejně tak může praktický lékař předepsat i kompresní punčochy. Nárok na ně máte jednou za 6 měsíců. Samozřejmě je ale možné koupit si je i bez předpisu.
Pokud má praktický lékař nejasnosti při stanovování vstupní diagnózy, odesílá nemocného ke specialistovi, který definitivně potvrdí (či vyloučí) žilní příčinu potíží. „Žilní potíže často bývají nespecifické a specialista může doplnit i přístrojové vyšetření. Podle stupně závažnosti a vhodnosti nálezu pak neinvazivní specialista (angiolog – cévní lékař) doporučí eventuálně i chirurgické řešení, které zajišťuje v součinnosti s cévním chirurgem,“ uzavírá MUDr. Zimolová.
Já se ani nedivím, že to řešíme pozdě, protože křečáky má dneska pomalu každý druhý a pokud nohy nebolí a neotýkají, tak to má potřebu řešit málokdo. Proč taky, že? Taky jsem to podcenila a roky si toho nevšímala, až když se k tomu přidaly bolesti, které mě k doktorovi dohnaly. Pochopitelně jsem dostala vynadáno, že jsem nepřišla dřív. Nu co už. Předepsal mi prášky na žíly, k tomu kompresní punčochy. Není to žádná výhra, ale je fakt, že to pomáhá. Takže lidi, zkuste to řešit v začátku, ať nedopadnete špatně!
A další co mnohejm nedochazi, ze na krecaky muzou trpet i chlapi. Vubec jsem si toho nevsimal, nenapadlo me to. Běto, můžu se vás zeptat, co máte za prášky? Doktor mi napsal Detralex. Jako pomaha, to jo, ale trochu me zlobi ta cena.
Já užívám DIAVARIX je to podobné, ale cena přijatelnější.Alespoň v lékárnách MAX.
Ano, mám taky Detralex, ani nevím, zda existuje něco jiného, nepídila jsem se. Toto funguje, tak nebyl důvod. Ostatně většina lidí z mého okolí ho má taky, včetně chlapů, takže ano, ani chlapům se křečáky nevyhýbají.
Děkuji vám za informaci. Zatím jsem s Detralexem spokojen, o tom žádná. A jak se tak doptávám, používá jej hodně lidí. Naštěstí dělají i větší balení, které se ekonomicky vyplatí.