Otoky nohou

Otázka

Dobrý den, je mi 64 let a již několik let mám problémy s otoky nohou. Všechna vyšetření byla v pořádku, jen mi byla zjištěna pomalejší činnost štítné žlázy. Beru Letrox 50. V poslední době se otoky ještě zhoršily a také mě dost bolí nohy, celý den, přestává to jen v klidu. Můžete mi, prosím, nějak poradit?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Pokud byla opravdu všechna vyšetření v pořádku, to znamená, že především ledviny a srdíčko pracují, jak mají, pak je velmi častou příčinou zpomalený krevní oběh v dolních končetinách. Odborně se tomu říká chronická žilní insuficience. Tento problém postihuje značnou část lidí po 40. roce věku. Jak věkem, ale i z vrozených dispozic, ochabuje cévní stěna, žíly se rozšiřují, krev v nich stagnuje. U zdravých cév napomáhají krvi v návratu k srdci cévní chlopně, které brání zpětnému toku krve dolů. Stahy svalstva pak posouvají krev výše. U rozšířených a ochablých cév tento chlopenní systém nefunguje, proto krev zůstává „dole v nohách“, uniká z ní tekutina a dostává se mimo cévy – to jsou otoky. Tento stav může, ale nemusí být spojen s viditelnými „křečovými žilami“ – varixy. Nohy při tom bolí. Ve vystupňovaných případech může dojít k poruše zásobení kůže dolních končetiny a může vzniknout bércový vřed.

Cévní stěnu „opravit“ nelze. V nejtěžších případech (při viditelných varixech nebo vážném postižení hlubokého žilního systému) lze rozšířenou cévu operovat (různými technikami). Většinou jde o její odstranění nebo zneprůchodnění, a tím se organizmus donutí, aby si vytvořil „nové“ cévní řečiště.

Jako „první pomoc“ bych doporučila podpořit krevní oběh cvičením v průběhu dne – kroužením kotníky, prošlapávání chodidly, zatínání lýtkových svalů. Pokud to jde, pak sedět s nohama ve zvýšené poloze – aby kotníky byly výše než kyčle. Pokud nemáte viditelné křečové žíly, pak pomohou i střídavé koupele – sprchy studenou a teplou vodou. Vyzkoušet můžete i volně prodejné léky či potravní doplňky (Varixinal, Antistax apod.) jak tablety, tak gely. Lékař vám může předepsat Detralex nebo Cyclo-3 Fort. Kdyby tato opatření nepomohla, bylo vy dobré vyhledat flebologickou ambulanci, (zabývá se léčbou žil).