„Záhadné“ otoky

Otázka

Dobrý den, už si nevím rady, tak to zkouším u vás. Potřebovala bych vědět, co to znamená, když otéká část těla. U mě je to třeba noha (chodidlo) nebo se mi udělá otok na žebrech, obličeji, rukou, podloktí, koleni atd. To vše se neděje najednou. Otoky jsou mírně bolestivé a mají červený flek.

Odpověď

Byla jsem u lékaře, který mi odebral krev a dělal testy. Vše je v naprostém pořádku. Sám si se mnou neví rady. Nevydržím dlouho stát na nohou, už ani 8 hodin v práci, poté se mi dělají otoky na chodidlech. Jsou bolestivé a otékají. Nevím, zda je to něco závažného, a kam mám jít, aby zjistili, co mi vlastně je. Předem děkuji za radu.

MUDr. Marta Šimůnková:
Stěhovavé a bolestivé otoky nepatří k častým příznakům a je těžké najít vyvolávající příčinu. Asi bych neuměla poradit, kdyby mě před třemi roky nepostihlo něco podobného. U mne byla příčinou alergická reakce na virus herpes simplex. Doporučovala bych tedy podrobné alergologické a imunologické vyšetření, stanovení protilátek proti nejčastějším virovým infekcím (HSV, CMV, EBV, VZV), toxoplasmóze a průkaz chlamydií (PCR metoda). Chlamydie jsou v současnosti podceňovaným mikroorganismem, nejčastěji se přenáší kapénkovou infekcí (nikoli pouze sexuálním stykem, jak se často uvádí) a dlouho přetrvávají v těle, kde vyvolávají široké spektrum potíží. Nevím, zda moje rada bude přínosná, na dálku bez vyšetření a znalosti předešlých testů lze opravdu velice těžko odhadnout podstatu choroby.