rozkvetlá louka

Jarní pyly nemusejí jaro alergikům zkazit, přijmou-li opatření

Jarní pyly nemusejí podle alergoložky Blanky Haindlové zkazit jaro alergikům, pokud se jim podaří udržet je co nejdál od těla. Alergii na pyl má až 15 procent lidí, častěji děti, které se narodily do plné pylové sezony. První obtíže se obvykle objeví v předškolním věku, alergie ale může začít i v dospělosti.

Lékařka doporučila alergikům, aby v pylové sezoně sledovali aktuální informace o množství alergenů v ovzduší a podle toho si plánovali denní program i dlouhodobé užívání léků. Při oteplení se množství pylu zvýší, v deštivých dnech sníží. „Když je horký, suchý a větrný den, zůstaňte pokud možno doma. Venkovní aktivity zkuste vyřídit krátce po dešti, kdy je vzduch nejčistější,“ radí alergoložka.

Alergik by měl být vybaven pro případ nouze. Trpí-li lehčí formou alergie, stačí mu nosit v pylové sezoně lék, který zabírá při náhlé alergické reakci. „Na alergickou rýmu, kýchání, svědění i pálení očí zkuste volně prodejné léky, s jejichž výběrem vám pomůže lékárník,“ doporučila.

Plato léku se snadno schová do peněženky nebo do kosmetické taštičky. Nezbytnou výbavou alergika jsou také papírové kapesníčky.

Alergik by podle lékařky měl také udělat opatření, aby se mu pyly nedostaly do bytu či auta. V pylové sezoně by měl větrat krátce, v noci spát se zavřenými okny. Klimatizace by měla mít HEPA filtry, které byly vyvinuty původně pro kosmonauty. Vzduch v ložnici je nutno zvlhčovat.

Sezonní alergii mohou zkomplikovat roztoči. Alergik by měl občas vyprat peřiny a polštáře při teplotě alespoň 60 stupňů Celsia a matrace vyčistit. V lékárnách jsou k dostání spreje na roztoče. Kde je to možné, měl by alergik nahradit koberce linem nebo korkem a závěsy a záclony žaluziemi.

Když přijde alergik domů, měl by se umýt a převléci, pomáhá také namočit si vlasy. Řadě alergiků přitěžuje přítomnost domácích zvířat. V jejich srsti se drží pyl a roztoči, proto by zvířata neměla spát s alergikem v jedné posteli, dokonce ani v jedné místnosti.

Alergici potřebují sílu na zvládání své nemocí, měli by pořádně jíst. Snídani by měli rozšířit o ovoce nebo džus, vitamín C posiluje imunitní systém, který tak bude schopen lépe bojovat s alergií. Důležité je dostatečně spát, únava a nevyspání projevy alergie zhoršuje.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.