V České republice roste počet lidí, u kterých vyšetření prokáže alergii na lepek. Ze statistik vyplývá, že by nemocí zvanou celiakie mohlo trpět procento až procento a půl populace v ČR, tedy přes 100.000 lidí. V posledních letech se alespoň výrazně zvýšila nabídka potravin neobsahující lepek, problémem ale stále zůstává jejich příliš vysoká cena. Na Celostátní setkání celiaků v Brně to řekla Lenka Haiserová z vedení Klubu celiakie Brno.
Vzrůstající počet lidí s neléčitelnou celiakií je podle Haiserové dán mimo jiné tím, že v minulosti se touto na první pohled neviditelnou nemocí nikdo moc nezabýval. V současné době, kdy lidé často podstupují vyšetření, screeningy a podobně, ale lékaři čím dál více objevují i celiaky.
Oproti dřívějším dobám také celiakové ví, že nemoc se šíří zejména geneticky v příbuzenstvu. „Nyní proto hlavně pracujeme na odhalování rodinných příslušníků, protože je to hodně v rodině. To se dříve nevědělo,“ podotkla Haiserová, která léta trpí nemocí stejně jako její čtyři děti.
Ještě před pár lety byla největším problémem kromě ceny bezlepkových potravin i jejich poměrně malá nabídka na trhu. To se v současnosti změnilo. „Dostupnost potravin je nyní rozhodně větší než před třemi nebo deseti lety, obchodníků, výrobců i distributorů vozících zboží ze zahraničí je daleko více,“ míní.
Lidé si tak mohou nyní pořídit i několik druhů mouky či těstovin, sladké pečivo či zamražené výrobky. Dostupnost potravin je sice dobrá, podle Haiserové ale stále zůstává problémem jejich cena. „Výrobky jsou o hodně dražší, vychází to o 200 procent a více,“ říká. Například kilogram klasické mouky stojí deset korun, bezlepkové mouky 75 až 95 korun. Za 400gramový chleba zaplatí 85 korun. Rozdíl ve výdajích na jídlo u jedince podle odhadů a výpočtů Haiserové činí až 2800 korun měsíčně.
Vložit komentář