Expert: Lidí s alergií na lepek přibývá

V České republice roste počet lidí, u kterých vyšetření prokáže alergii na lepek. Ze statistik vyplývá, že by nemocí zvanou celiakie mohlo trpět procento až procento a půl populace v ČR, tedy přes 100.000 lidí. V posledních letech se alespoň výrazně zvýšila nabídka potravin neobsahující lepek, problémem ale stále zůstává jejich příliš vysoká cena. Na Celostátní setkání celiaků v Brně to řekla Lenka Haiserová z vedení Klubu celiakie Brno.

Vzrůstající počet lidí s neléčitelnou celiakií je podle Haiserové dán mimo jiné tím, že v minulosti se touto na první pohled neviditelnou nemocí nikdo moc nezabýval. V současné době, kdy lidé často podstupují vyšetření, screeningy a podobně, ale lékaři čím dál více objevují i celiaky.

Oproti dřívějším dobám také celiakové ví, že nemoc se šíří zejména geneticky v příbuzenstvu. „Nyní proto hlavně pracujeme na odhalování rodinných příslušníků, protože je to hodně v rodině. To se dříve nevědělo,“ podotkla Haiserová, která léta trpí nemocí stejně jako její čtyři děti.

Ještě před pár lety byla největším problémem kromě ceny bezlepkových potravin i jejich poměrně malá nabídka na trhu. To se v současnosti změnilo. „Dostupnost potravin je nyní rozhodně větší než před třemi nebo deseti lety, obchodníků, výrobců i distributorů vozících zboží ze zahraničí je daleko více,“ míní.

Lidé si tak mohou nyní pořídit i několik druhů mouky či těstovin, sladké pečivo či zamražené výrobky. Dostupnost potravin je sice dobrá, podle Haiserové ale stále zůstává problémem jejich cena. „Výrobky jsou o hodně dražší, vychází to o 200 procent a více,“ říká. Například kilogram klasické mouky stojí deset korun, bezlepkové mouky 75 až 95 korun. Za 400gramový chleba zaplatí 85 korun. Rozdíl ve výdajích na jídlo u jedince podle odhadů a výpočtů Haiserové činí až 2800 korun měsíčně.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.