Bolest v levém podbřišku

Otázka

Již asi týden mě pobolívá v levém podbřišku. Začalo to bolestí na obou stranách podbřišku, v domnění, že jde o nastydnutí, jsem se nijak neomezovala v jídle a druhý den večer jsem měla topinky s česnekem. Od té doby bolest přesídlila na levý podbřišek, ale k tomu pocit na zvracení, větry a říhání. Nyní je stav lepší, nikde jsem nebyla. Již asi dvakrát jsem měla bolest levého podbřišku, krev ukázala zánět v těle, sono čisté. Dostala jsem Algifen a antibiotika (podezření na zánět tlustého střeva). Stolice byla vždy normální bez průjmů, krve i hlenu. Jsem bez teplot. Mám velmi myomatózní dělohu, hysterektomii oddálilo vložení tělíska. Prosím, co může způsobovat bolesti levého podbřišku?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Řekla bych, že jde o diagnosticky jednu z nejobtížnějších lokalit v lidském těle.
U žen bývá nejčastěji příčina gynekologická – zánět ev. cysta na vaječníku, v případě, že jste prodělala gynekologický zánět, může jít i o „srůsty“ kolem vejcovodů, tyto potíže může dělat i endometrióza (výskyt děložní sliznice mimo děložní dutinu) nebo rostoucí myom na vnější straně dělohy. Může jít i o urologickou příčinu – („skrytý“) zánět močových cest, ale i potíže trávicího traktu (polyp, zánět) tlustého střeva, nebo chronický zánět atypicky uloženého appendixu (slepého střeva) a mnoho dalších.
Doporučovala bych jako základ gynekologické vyšetření, zopakovat vyšetření zánětlivých markerů z krve (alespoň CRP), vyšetření moči (močový sediment a kultivaci moče), ev. stolice na přítomnost krve (Hemocult) a parazity (ty se šíří i mezi velmi čistotnou populací).