Více než polovina mladých by přistoupila na styk bez kondomu

Více než polovina mladých Češek a Čechů od 15 do 19 let by přistoupila na pohlavní styk bez použití kondomu, a tedy bez ochrany před nákazou virem HIV a dalšími pohlavními nemocemi. Vyplynulo to z průzkumu výrobce kondomu.

Na pohlavní styk bez ochrany by spíše přistoupilo 44 procent mladých a deset procent určitě. Podobná čísla se podle průzkumu objevují i u skupin od 20 do 30 let. Chování mladých lidí je podle statistik velmi rizikové, a to i přes to, že nakažených virem HIV v Česku přibývá. Zatímco v roce 2009 se jím nově nakazilo 157 lidí, loni už 180.

Zároveň ale 51 procent mladých od 15 do 19 let uvádí, že používá kondom, 22 procent pak že užívá kondom i hormonální antikoncepci. Žádnou antikoncepci nepoužívá osm procent mladých, jen hormonální 19 procent.

Důležitou roli podle odborníků hraje vzdělávání a komunikace v rodině. Mladí lidé s dostatečným sebevědomím nepřistoupí na nechráněný styk ze strachu, že jinak je partner odsoudí nebo odmítne. Přes 80 procent dotazovaných mělo první sexuální styk mezi 15. a 18. rokem života. I proto doporučují odborníci v rámci prevence pohlavních nemocí mluvit s dítětem o sexu otevřeně a na všechna rizika je včas připravit, než si nepřipouštět jejich kritický věk a možná rizika podcenit.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.