Pravdy a mýty o zdraví ženy I.

U každé ženy, která začala žít sexuálním životem, by měla být pravidelně prováděna cytologie.

PRAVDA:

Cytologické vyšetření by mělo být provedeno během každého základního gynekologického vyšetření u všech žen, které začaly aktivně sexuálně žít, a dále by mělo být kontrolováno v pravidelných intervalech. Umožňuje včasné a nesmírně důležité vyšetření děložního čípku a díky laboratorně vyhodnoceným výsledkům pomáhá včas odhalit virové infekce pohlavních orgánů a sexuálně přenášené choroby.

Co je cytologie? Při cytologickém vyšetření jsou hodnoceny pod mikroskopem buňky setřené z povrchu děložního čípku, pochvy, zevních rodidel apod. a přenesené na sklíčko. Gynekolog provádí pouze odběr vzorků, hodnocení provádí patolog. Cílem cytologického vyšetření je odhalení nádorových a přednádorových změn. Spolu s gynekologickým vyšetřením a kolposkopií je základem gynekologické preventivní prohlídky.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.