Zázraky v bříšku: Stručný průvodce těhotenstvím – 4. měsíc

Uvažujete o založení rodiny, nebo už dokonce potomka čekáte? Víte, jak roste miminko v mámině bříšku, na co si dávat pozor a jak si dobu čekání na mateřství zpříjemnit? Alespoň ve zkratce si přibližme zázrak stvoření týden po týdnu. Těhotenství trvá 280 dní, to odpovídá 40 týdnům nebo 10 lunárním měsícům po 28 dnech. První den těhotenství je vlastně 1. dnem poslední menstruace, vývoj plodu od oplodnění do porodu trvá tedy asi o 2 týdny méně.

13. – 16. týden

Začíná se rýsovat  bříško, je nejvyšší čas k nákupu těhotenského oblečení. Nejvhodnější jsou přírodní materiály a nejslušivější jasné barvy.  Na vysoké podpatky je dobré zapomenout, ideální jsou širší, asi 3 – 5 cm vysoké. Lze tak předejít otokům a bolestem nohou. Při odpočinku seďte s nohama ve zvýšené poloze, namáhaným končetinám uleví i bylinkové koupele. Hormonální změny zlepšují pleť a vlasy. Zároveň se však mohou objevovat pihy a mateřská znaménka.

V 16. týdnu je hmotnost plodu přibližně 120 gramů, velikost asi 16 centimetrů. Při ultrazvukovém vyšetření se dá nyní rozeznat pohlaví dítěte. Plodová voda, ve které plod pluje, přenáší zvukové vlny, takže časem začne vnímat některé zvuky, například tep matčina srdce.

Co je pro budoucí maminku důležité:

  • Nezapomeňte docházet na pravidelné kontroly do těhotenské poradny.
  • Kupte si pohodlnější oblečení a větší podprsenku.
  • Nezapomínejte na cvičení (informujte se na kurzy cvičení pro těhotné), ale také odpočívejte.
  • Pokud jste tak ještě neučinila, navštivte zubního lékaře.
  • Dbejte na dostatek vitaminů, minerálů a dalších stopových prvků.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.