Zázraky v bříšku: Stručný průvodce těhotenstvím – 9. měsíc

Uvažujete o založení rodiny, nebo už dokonce potomka čekáte? Víte, jak roste miminko v mámině bříšku, na co si dávat pozor a jak si dobu čekání na mateřství zpříjemnit? Alespoň ve zkratce si přibližme zázrak stvoření týden po týdnu.
Těhotenství trvá 280 dní, to odpovídá 40 týdnům nebo 10 lunárním měsícům po 28 dnech. První den těhotenství je vlastně 1. dnem poslední menstruace, vývoj plodu od oplodnění do porodu trvá tedy asi o 2 týdny méně.

33. – 36. týden

Budoucí maminka  je už na mateřské dovolené. Vše, co by ji mohlo trápit, je pod kontrolou gynekologa, pečlivě sledované je miminko. Pravidelné kontroly jsou velmi důležité, neboť s blížícím se porodem se zvyšuje riziko vzniku těhotenských komplikací. Pravidelně se měří krevní tlak, hmotnost, vyšetřuje se moč a kontrolují otoky. Ve 34. týdnu se odebírá krev ze žíly, kontrolují se známky chudokrevnosti v krevním obrazu, výskyt protilátek proti Rh faktoru aj. Porod se blíží a čekání se zdá dlouhé. Potíže s pálením žáhy a dušností se většinou zmírňují. Nucení na močení je však častější než v předchozích měsících, protože pokleslá děloha více tlačí na močový měchýř. Mohou se zhoršovat potíže s hemoroidy a otoky nohou, hlavně okolo kotníků.

Dítě už zabralo v děloze skoro všechno místo. Neotáčí se již celé, ale kope a protahuje ručičky.  Na konci 36. týdne váží 2 až 2,5 kilogramu a měří asi 46 centimetrů. Má růžovou pokožku a někdy dokonce i několik centimetrů dlouhé vlásky. Měkké nehtíčky dorostly až ke špičkám prstů. Chlapeček by měl mít sestouplá varlata.  Jde-li o první dítě, hlavička již sestoupila do pánve k přípravě na porod.

Co je pro budoucí maminku důležité:

  • Kdykoli je příležitost, odpočiňte si. Odpočívejte s podloženýma nohama, zmírníte tak otékání kotníků.

  • Porod může přijít dříve, připravte si tašku na cestu do porodnice.

  • Nezapomeňte na podprsenku pro kojící matky.

  • Zkontrolujte si doma výbavičku pro dítě.

  • Sledujte pohyby plodu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.