Čtyřicátý babybox vznikne v Hodoníně na jižní Moravě

Druhým zdravotnickým zařízením s babyboxem na jižní Moravě bude nemocnice v Hodoníně. Celkově půjde o 40. babybox v republice. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci města. V Jihomoravském kraji je zatím instalován pouze babybox v Brně v Nemocnici u Milosrdných bratří.

„Celkem je v České republice již 39 instalací, které pomohly zachránit život celkem 33 dětem,“ uvedla mluvčí Hodonína Petra Kotásková.

Podle ní bude babybox stát čtvrt milionu korun. Náklady na jeho provoz budou kolem 10.000 korun ročně.
Hodonín byl pro instalaci babyboxu vybrán kvůli zvýšené míře nezaměstnanosti. „Zkratová rozhodnutí matky v těžkých existenčních i sociálních problémech vznikají právě v prostředí s vyšší mírou nezaměstnanosti,“ uvedla Kotásková.

Babybox bude v Nemocnici TGM Hodonín umístěn v objektu budovy u hlavního vchodu, kde je vrátnice se stálou obsluhou. Matky jej najdou na odlehlé straně objektu, která je mimo dohled obsluhy na vrátnici. Tím bude zajištěna anonymita předání novorozence. „Bude sem pohodlný přístup přímo z ulice Purkyňova a za tím účelem bude snesena část oplocení,“ uvedla Kotásková.

Takzvaný babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost odložit anonymně dítě, aniž ho ohrozí na zdraví či na životě.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.