Zázraky v bříšku: Stručný průvodce těhotenstvím – 8. měsíc

Uvažujete o založení rodiny, nebo už dokonce potomka čekáte? Víte, jak roste miminko v mámině bříšku, na co si dávat pozor a jak si dobu čekání na mateřství zpříjemnit? Alespoň ve zkratce si přibližme zázrak stvoření týden po týdnu.
Těhotenství trvá 280 dní, to odpovídá 40 týdnům nebo 10 lunárním měsícům po 28 dnech. První den těhotenství je vlastně 1. dnem poslední menstruace, vývoj plodu od oplodnění do porodu trvá tedy asi o 2 týdny méně.

29. – 32. týden

Jak miminko roste, tlačí na vnitřní orgány matky. To je důvodem například dýchavičnosti a nucení na moč. Některým maminkám otékají nohy, pálí je žáha. Běžným projevem je v pokročilém těhotenství únava. Přibývání na váze se začíná v průběhu 8. měsíce zpomalovat. Na konci 32. týdne by měl být váhový přírůstek asi 10 kg. Pokud je větší, lékaři radí omezit příjem cukrů a tuků v potravě. Dítě má stále více síly a jeho zřetelnější pohyby mohou rušit matčin spánek. Při poruchách spánku  pomohou relaxační techniky, spěte na boku a s rukou opřenou o polštář.

Miminko už vypadá jako při narození, jen ještě trochu přibere. Ve 32. týdnu měří okolo 40 centimetrů a váží přibližně 1 600 gramů. Pokožka je světlejší a růžovější. Děťátko rozeznává světlo a tmu, sílí a prodlužují se kosti. Ustaluje se porodní poloha, většinou hlavou dolů. Je nejpřirozenější a vzniká tím, že nejtěžší hlavička je stahována dolů působením zemské přitažlivosti.

Co je pro budoucí maminku důležité:

  • Stále choďte pravidelně na kontroly ke gynekologovi, čekají vás různé krevní zkoušky a vyšetření nutné jako příprava na porod.

  • Noční nespavost je zcela normální, nezneklidňujte se tím.

  • K těhotenství patří i pálení žáhy, častější močení a poruchy zažívání. Po porodu vymizí.

  • Může se zvětšovat vaše nervozita, možná se začínáte bát porodu. Svěřte se lékaři, určitě vám doporučí způsoby, jak lze bolest zmírnit.

  • Proberte s otcem dítěte jeho přítomnost u porodu.

2 komentáře “Zázraky v bříšku: Stručný průvodce těhotenstvím – 8. měsíc”

  1. Maruska 25.1.2016 10:58

    Me unava hodne trapila prvni mesice tehotenstvi nez ty posledni. Zabralo mi magnesium lactici medicamenta, da se dohledat na internetu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.