Zázraky v bříšku: Stručný průvodce těhotenstvím – 7. měsíc

Uvažujete o založení rodiny, nebo už dokonce potomka čekáte? Víte, jak roste miminko v mámině bříšku, na co si dávat pozor a jak si dobu čekání na mateřství zpříjemnit? Alespoň ve zkratce si přibližme zázrak stvoření týden po týdnu. Těhotenství trvá 280 dní, to odpovídá 40 týdnům nebo 10 lunárním měsícům po 28 dnech. První den těhotenství je vlastně 1. dnem poslední menstruace, vývoj plodu od oplodnění do porodu trvá tedy asi o 2 týdny méně.

25. – 28. týden

Žádné výraznější změny nenastávají. Teď je však ten správný čas pro předporodní kurz. Můžete do něj chodit sama, ale i s partnerem. Ptejte se na něj kamarádek s malými dětmi, v poradně nebo v porodnici, kde se chystáte rodit. Dozvíte se tam cenné informace týkající se nejen samotného porodu (nacvičíte si správné dýchání, relaxaci i způsob tlačení), ale i šestinedělí a péče o novorozence.

Na konci sedmého měsíce se dítě čile vyvíjí a roste, může vážit až 1 200 gramů a měřit 35 centimetrů. Cítí bolest, dokáže rozlišovat sladké, kyselé a hořké chutě. Od 28. týdne může otvírat a zvírat oči. Stále ještě však nejsou úplně vyvinuty plíce, chybí jim látka, která zabrání kolapsu plic mezi jednotlivými dechy. Kdyby se miminko narodilo nyní, mohlo by při speciální péči přežít.

Co je pro budoucí maminku důležité:

  • Nezapomeňte na další návštěvu zubaře.
  • Dítě roste jako z vody, vnímejte jeho pohyby.
  • Máte již připravený pokojík a dětskou výbavičku? Je nejvyšší čas přípravy dokončit.
  • Víte, kdo vám ohlídá starší dítě, když budete v porodnici?
  • Pilně cvičte a připravujte se na porod.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.