Zázraky v bříšku: Stručný průvodce těhotenstvím – 6. měsíc

Uvažujete o založení rodiny, nebo už dokonce potomka čekáte? Víte, jak roste miminko v mámině bříšku, na co si dávat pozor a jak si dobu čekání na mateřství zpříjemnit? Alespoň ve zkratce si přibližme zázrak stvoření týden po týdnu.
Těhotenství trvá 280 dní, to odpovídá 40 týdnům nebo 10 lunárním měsícům po 28 dnech. První den těhotenství je vlastně 1. dnem poslední menstruace, vývoj plodu od oplodnění do porodu trvá tedy asi o 2 týdny méně.

21. – 24. týden

V tomto období začíná budoucí maminka rychleji přibývat na váze a bez zásadní změny šatníku se neobejde. Vyvarujte se všeho, co stahuje. Kromě svrchního oblečení je důležité i prádlo. Podprsenky by měly být vyztužené a se širšími ramínky, aby dobře držely. Velikost podprsenky pravidelně kontrolujte, protože prsa se během těhotenství neustále zvětšují.  Lehkou podprsenku můžete nosit i na noc. Problémem může být zvýšené pocení, pijte proto dostatek tekutin.

Dítě nyní váží okolo 600 gramů a měří asi 30 centimetrů. Je pořád drobné, ale začíná se mu  vytvářet podkožní tuková vrstva, takže se  přece jen pomaloučku zakulacuje. V děloze má stále hodně místa, a tak kope a dokáže i kotrmelec. Umí zatínat pěsti, někdy kašle a škytá. To, když se plodové vody napije příliš. Matka tyto činnosti vnímá jako kopání. 

Co je pro budoucí maminku důležité:

-Miminko slyší váš hlas, proto si s ním povídejte, pouštějte hudbu, zpívejte mu.

-Kontakt s dítětem dopřejte i tatínkovi.

-Pečujte o prsa a bradavky, kojení se blíží.

-Zvýšenou pozornost věnujte tvrdnutí a bolesti břicha, může být nebezpečné.

-Otoky kolem kotníků jsou běžné, otoky na obličeji a rukou však signalizují možné komplikace!

-Při krvácení a tmavohnědém výtoku z pochvy ihned k lékaři! 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.