Zázraky v bříšku: Stručný průvodce těhotenstvím – 2. měsíc

Uvažujete o založení rodiny, nebo už dokonce potomka čekáte? Víte, jak roste miminko v mámině bříšku, na co si dávat pozor a jak si dobu čekání na mateřství zpříjemnit? Alespoň ve zkratce si přibližme zázrak stvoření týden po týdnu.
Těhotenství trvá 280 dní, to odpovídá 40 týdnům nebo 10 lunárním měsícům po 28 dnech. První den těhotenství je vlastně 1. dnem poslední menstruace, vývoj plodu od oplodnění do porodu trvá tedy asi o 2 týdny méně.

5. – 8. týden

Budoucí maminka je pořád jako proutek,  na hmotnosti může přibrat jen mírně (asi 1 kg). Dvorce, hnědé kruhy kůže okolo bradavek získávají tmavší barvu a pod kůží mohou prosvítat namodralé žíly, protože se zvyšuje krevní zásobení prsů. V těchto týdnech je těhotenství velmi křehké, žena musí proto na sebe dávat pozor. Důležitý je dostatek spánku, hodně vitaminů a lehká jídla. Neměla by nosit těžké tašky a zvedat těžké věci.

V 8. týdnu již lidský zárodek váží 2 – 3 gramy a měří okolo 3 cm. Má velkou hlavu s malou tváří, na které jsou patrné základy víček, formují se uši a nos, čelisti. Na tělíčku jsou znát ramínka, lokty, hýždě. Zřetelně vidět jsou miniaturní prstíčky, vznikají svaly, nervy a kostní dřeň. Bříško je vyklenuté, srdeční tep se normalizuje a pod kůží tenkou jako papír se rýsuje síť krevních cév. Kostra je dosud z chrupavky, postupně ji budou nahrazovat kostní buňky. K zázrakům konce 2. měsíce patří, že se embryo začíná pohybovat. Maminka to však ještě nemůže vnímat.

Co je pro budoucí maminku důležité:

  • Nezapomínat na odstranění zlozvyků: Nekouřit, nepít alkohol, neužívat zbytečně léky.

  • Křehké těhotenství si hýčkejte, nestyďte se odpočívat.

  • Jezte rozumně, pokuste se vyvarovat  příliš chemicky upravované stravy, například konzerv nebo polotovarů v prášku.

  • Důležitý je dostatek bílkovin, ovoce a zeleniny. Omezte příjem soli, protože způsobuje natékání kotníků, rukou a zvyšuje krevní tlak, což může být nebezpečné.

  • Začněte se zajímat o porodnice ve vašem okolí.

  • Pokud onemocníte, vyhledejte lékaře. Samoléčbu rozhodně nezkoušejte.

  • Nezapomínejte na své koníčky, žijte radostně.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.