Zázraky v bříšku: Stručný průvodce těhotenstvím – 1. měsíc

Uvažujete o založení rodiny, nebo už dokonce potomka čekáte? Víte, jak roste miminko v mámině bříšku, na co si dávat pozor a jak si dobu čekání na mateřství zpříjemnit? Alespoň ve zkratce si přibližme zázrak stvoření týden po týdnu.
Těhotenství trvá 280 dní, to odpovídá 40 týdnům nebo 10 lunárním měsícům po 28 dnech. První den těhotenství je vlastně 1. dnem poslední menstruace, vývoj plodu od oplodnění do porodu trvá tedy asi o 2 týdny méně.

0 – 4. týden

Prvním signálem počátku těhotenství bývá přerušení jindy pravidelného menstruačního cyklu. Zpoždění menstruace může však mít i jiné příčiny, například stres, nemoc, extrémní kolísání hmotnosti aj. K příznakům časného těhotenství může patřit též ranní nevolnost, zvětšení prsou a jejich citlivost, únava. Nejrozšířenějším způsobem, jak potvrdit, či vyloučit těhotenství co nejdříve, jsou těhotenský test a ultrazvuk. Volně prodejných těhotenských testů existuje celá řada, vždy si pečlivě prostudujte návod. Při pozitivním těhotenském testu by se měla nastávající maminka objednat u svého gynekologa.

Ve 4 týdnech je embryo dlouhé jen několik milimetrů, ale dá se na ultrazvuku spolehlivě rozeznat. Vypadá  podobně jako pulec s ohnutým hřbetem a ocáskem. Na mamince ještě není nic vidět, ale zárodek se rychle vyvíjí a začíná se například utvářet jeho mozek a mícha. Má svůj vlastní krevní oběh, kterým proudí krev a jeho srdíčko je velké jako zrnko máku. Pokračuje vývoj ostatních důležitých orgánů včetně ledvin a jater.

Co je pro budoucí maminku důležité:

  • Objednat se ke gynekologovi.

  • Po celé těhotenství dodržovat zásadu: Přestat kouřit, nepít alkohol a neužívat léky bez konzultace s lékařem.

  • Nezapomínat na pravidelný pohyb, cvičit.

  • Dbát na vyvážený a pestrý jídelníček, nejíst „za dva“.

  • Při únavě se nepřemáhat a odpočinout si.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.