Otázky kolem miniinterrupce

Otázka

Dobrý den, je mi 48 let a mám podezření, že jsem těhotná. V mé rodinné situaci je pro mě obtížné si představit, že bych si mohla dovolit mít ještě dítě. Proto se chci zeptat, jaké jsou podmínky pro miniinterrupci (nechráněný styk jsem měla před 4 dny, takže si nejsem jistá, ale některé mé pocity by odpovídaly předchozím těhotenstvím). Dá se zákrok provést v jakémkoliv zdravotnickém zařízení, aniž bych se musela obracet na svého gynekologa? A jak moc stoupá riziko během času (tedy jaký je rozdíl mezi 2 týdny a 4 týdny) Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Interrupci lze provést až v případě prokázaného těhotenství (laboratorně, ultrazvukem). Miniinterrupce se provádí do 45. dne u žen, které nerodily a do 55. dne u žen, které již rodily. Rozdíl mezi 2. a 4. týdnem v riziku je minimální.

S žádostí se můžete obrátit na jakékoli zdravotické zařízení, kde se tyto výkony provádějí, záleží na domluvě, zda jeho lékaři budou ochotni převzít i diagnostiku a předoperační vyšetření (povinné) a provést následně i výkon. Vzhledem k tomu, že tyto výkony si žadatelka hradí sama (pokud neexistují vážné zdravotní důvody), pak by bylo asi lépe obrátit se na nějaké soukromé zdravotnické pracoviště.