Téměř 14 procent narozených dětí měly matky starší 35 let 

Téměř 14 procent narozených dětí přivedly loni v Česku na svět matky starší 35 let. Narodilo se jim 16.380 z celkového počtu 118.348 živě narozených dětí, uvádějí čeští statistici na svém webu. V evropském kontextu je to podle nich ale podíl stále poměrně nízký. V Nizozemsku, Irsku, Finsku, Španělsku a Švýcarsku se rodí okolo 20 procent dětí matkám nad 35 let.

Mimo manželství se v ČR loni narodilo 38,8 procenta dětí, celkem 45.954. Trend trvá od konce sedmdesátých let. Dalším setrvalým trendem je nárůst podílu porodů císařským řezem, loni činil 21,7 procenta, to je celkem 25.139 porodů. Někteří lékaři jako příčinu nárůstu uvádějí, že se někde dělají císařské řezy na přání rodičky. Také lékaři k nim častěji přistupují, aby si prý byli jisti, že porod dobře dopadne.

V těhotenství netrpěla žádnou závažnější zdravotní komplikací valná většina rodiček, 88 procent. Nejčastější komplikací byl hrozící předčasný porod u 1,9 procenta rodiček a vysoký tlak vyvolaný těhotenstvím u 1,9 procenta rodiček. Nejčastější porodní komplikací bylo porodní poranění hráze nebo čípku, u 17,4 procenta rodiček. Ostatní komplikace byly spíše vzácné, například větší ztráta krve byla u 3,7 procenta rodiček.

Devíti ženám z deseti podávají lékaři při porodu léky, tento podíl se dlouhodobě nemění. Nejčastěji to jsou léky na posílení děložního svalstva. Výrazně stoupá podávání antibiotik při porodu – ze 14 procent rodiček v roce 2001 na 31,8 procenta rodiček loni. Souvisí to pravděpodobně s nárůstem porodů císařským řezem.

Polovina matek rodila loni své první dítě, bylo to 50,4 procenta rodiček, podruhé rodilo 34,4 procenta matek a necelých 15 procent rodiček prožívalo třetí či další porod.

Nejvyšší plodnost, což je počet živě narozených dětí ženám daného věku na tisícovku žen této věkové skupiny, byla u žen mezi 25 až 29 lety, stejné to je už několik let. Až do roku 1997 byla nejvyšší plodnost u žen 20 až 24 let. Právě v této skupině ale nastal nejprudší pokles plodnosti, ten sice pokračuje i nyní, ale už je mírnější.

Dlouhodobě stoupá podíl rodiček s vysokoškolským vzděláním, oproti roku předchozímu stoupl loni z 16,6 na 18,2 procenta. Velmi mírně, z 9,9 na 10,2 procenta, stoupl podíl rodiček se základním nebo neukončeným vzděláním. Nejvíce rodiček, 64 procent, mělo středoškolské vzdělání.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.