Uvažujete o založení rodiny, nebo už dokonce potomka čekáte? Víte, jak roste miminko v mámině bříšku, na co si dávat pozor a jak si dobu čekání na mateřství zpříjemnit? Alespoň ve zkratce si přibližme zázrak stvoření týden po týdnu.
Těhotenství trvá 280 dní, to odpovídá 40 týdnům nebo 10 lunárním měsícům po 28 dnech. První den těhotenství je vlastně 1. dnem poslední menstruace, vývoj plodu od oplodnění do porodu trvá tedy asi o 2 týdny méně.
17. – 20. týden
Okolo 20. týdne těhotenství děloha roste až do úrovně pupku. Obvod pasu se zvětšuje, břišní stěna se stále více vytahuje a ztenčuje. Na kůži břicha mohou vznikat fialové nebo růžové pajizévky (tzv. strie), které po porodu a šestinedělí postupně blednou, ale zůstávají. Také se blíží den, kdy budoucí matka poprvé zaznamená život ve svém bříšku. Poznat začátek pohybů bývá zpravidla obtížné. Prvorodičky je registrují koncem 20. týdne, někdy i později. Vícerodičky jsou k projevům dítěte vnímavější a zaznamenávají je asi kolem 18. týdne.
Plod už vypadá jako zmenšenina novorozence, na hlavičce jsou vidět vlásky, dobře vyvinuté jsou nohy i paže, vyvíjí se chrup. Pokožku chrání bílá mastná hmota – mázek. Tvoří se vlastní imunitní systém a míšní pouzdro. Na konci pátého měsíce už plod váží více než 300 gramů, měří asi 25 centimetrů. Je to přibližně polovina délky plodu v období termínu porodu. Hmotnost činí většinou méně než desetinu hmotnosti miminka v době porodu. Plod je tedy dlouhý, ale hubený. Přibývání na váze teprve přijde.
Co je pro budoucí maminku důležité:
-
I když se cítíte zdravá, nepřepínejte se!
-
Pokud vás trápí křečové žíly (varixy), poraďte se s lékařem.
-
Omezte dlouhé stání, zbytečně se nepředklánějte.
-
Nejlépe si odpočinete vleže na boku.
-
Pokožku na břiše přiměřeně masírujte krémem nebo olejem.
-
Pro jízdu autem existují speciální bezpečnostní pásy pro těhotné, pořiďte si je.
Vložit komentář