Phytin – podpora regenerace organismu

První měsíce v roce až do příchodu jara se cítíme skleslejší, unavenější, chybí nám optimizmus a životní elán. Určitě se na tomto nepříjemném pocitu podílí krátký den a málo slunečního svitu, nedostatek pohybu ve volné přírodě (týden lyžování naše tělo nespasí), vydatné zimní pokrmy i následky vánočního hodování a novoročních oslav. Organizmus potřebuje nutně regeneraci. Ve vlastních zásobách (v podobě tukových polštářků) k tomu však energii, ani zdroj nenajde.

Radu a pomoc hledejme v přírodě. Rostliny ukládají to nejcennější do semínek a především do obalů semen, které zajistí zdroj potřebných látek a energie pro „přežití“ a vyklíčení nové rostlinky. Podstatnou složkou obalů rostlinných semen je kyselina phytinová. Tuto látku mohou využít i živočišné buňky; v trávicím traktu se kyselina phytinová účinkem enzymu phytáza štěpí, čímž vzniká myoinositol, tedy látka, která je součástí všech živočišných těl. Myoinositol se vstřebává do krevního oběhu a má v těle mnoho pozitivních účinků. Je výrazným antioxidačním činidlem, funguje jako zásobárna fosforu (důležitý prvek pro metabolizmus kostí i činnost mozku) a podílí se na metabolizmu tzv. neurotransmiterů (včetně acetylcholinu a serotoninu), tedy látek, které výrazně ovlivňují duševní pochody a pocity. Ze síly a moudrosti přírody tedy může čerpat i člověk energii pro regeneraci sil. Kyselina phytinovou (výtažek z obalů slunečnic) lze ve farmaceutické kvalitě koupit v lékárně jako přípravek Phytin.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.